Liga VFotbal

Două meciuri din Cupa României, decise la loviturile de departajare! Două echipe nou-înființate s-au calificat în turul 3

Duminică, 26 septembrie, s-au disputat cele șapte partide programate în turul secund al fazei județene a Cupei României. Cu excepția unui singur meci, în toate celelalte s-au impus gazdele. Au fost două confruntări decise la loviturile de departajare. S-a întâmplat acest lucru la Mateești, acolo unde Viitorul, din localitate, a dat piept cu Oltețul Zătreni, dar și la Popești, gazdele impunându-se cu 8-7 în fața celor de la Șirineasa. Acolo, partida a început puțin mai devreme decât celelalte, la rugămintea gazdelor, care au dorit să încheie jocul până în ora 13.00 pentru a fi alături de primarul Aurora Măgură, care duminică și-a condus tatăl pe ultimul drum.

Ambele echipe nou-înființate care au participat în această fază a competiției au mers mai departe. Comerțul Roești (formație calificată din oficiu în turul 2, după ce Luceafărul Pesceana a anunțat în ultimul moment că nu poate îndeplini atât de rapid protocolul medical) a trecut de Forestierul Romani, iar Viitorul Mateești, cum spuneam, de Zătreni. Cupa României se va întrerupe acum. Săptămâna viitoare încep campionatele la Liga a V-a și a VI-a.

Cupa României / Faza Județeană / Turul 2

• Duminică, 26 septembrie:

Viitorul Păușești Măglași – Oltul Dăești                 1-3

Progresul Măldărești 2019 – Măgura Slătioara   8-4

AS Popești 2016 – AS Șirineasa 2019                       8-7

*) rezultat decis după loviturile de departajare; la finalul celor 90 de minute scorul a fost 3-3

AS Făurești – Oltețul Bălcești 2014                           3-1

Comerțul Roești – Forestierul Romani                    4-1

Viitorul Mateești – Oltețul Zătreni                           7-6

Viitorul Voicești – Victoria Frâncești                       5-1