Liga 6Fotbal

Derby cu cinci goluri pe Oltchim. Două dintre ele au fost înscrise de căpitanii celor două formații, din penalti

Sâmbătă, 28 septembrie, primele două clasate din Superliga vâlceană s-au întâlnit pe stadionul Oltchim. Cozia era pe primul loc. În șase etape a pierdut doar două puncte, la Orlești. Minerul Costești a obținut numai victorii, dar avea un meci mai puțin (restanța cu Oltul Ionești se joacă pe 23 octombrie). Clar favorită la câștigarea întâlnirii, Minerul Costești și-a respectat blazonul.

Prima mare ocazie a meciului i-a aparținut lui Mihalcea. ”Pele” Păun a profitat de o greșeală a defensivei Coziei, a șutat la poartă, Buzilă a reușit să respingă, însă mingea a ajuns la Mihalcea, care a trimis balonul în transversală. Peste trei minute, gazdele au trecut, totuși, în avantaj. Juniorul Ciprian Mihăilă a marcat pentru 1-0 în minutul 18 al întâlnirii. În minutul 40, după un duel între frații Marian și Mădălin Chiripuș, adversari în derby, a ieșit corner, contestat de cel mai mare dintre frați. Sică Vlad a executat lovitura de la colț direct în suprafața de pedeapsă. Vali Mihalcea a majorat avantajul ”minerilor” la 2-0. Pe final de repriză, Moldoveanu putea reduce din handicap, însă Vlădoi a reușit să se replieze și să rețină balonul.

În debutul părții secunde, juniorul Mihăilă putea închide meciul. Poarta era goală, însă a făcut o mișcare în plus și a ratat șansa de a-și trece în cont dubla. În minutul 60, Mojoiu a încercat să-l surprindă pe ”Țețe” cu un șut puternic, la firul ierbii, însă experimentatul goal-keeper al celor de la Costești a reușit să intervină. S-a făcut, până la urmă, 3-0. În minutul 64, după un duel cu un adversar, ”doctorul” Tănăsie a atins mingea cu mâna. Lăstun a fluierat penalti. ”Țețe” a mes tot pe mâna căpitanului Ionuț Vladu, care a ratat două lovituri de pedeapsă în meciul de la Orlești. De această dată ”Vlăduț” a executat precis: 3-0. Imediat, aceeași fază în careul celălalt. Mingea îl atinge în mână pe Marinescu, iar arbitrul indică punctul cu var. A execută căpitanul Coziei, Alexandru Ștefan, care a redus din diferență: 3-1.

Părea că nimic nu se mai poate întâmpla. În prelungiri, însă, ”Lexu`” a primit mingea undeva la limita suprafeței de pedeapsă. I-a retrimis balonul lui Moldoveanu, iar fostul arbitru a punctat pentru 3-2. Cozia a mai avut un corner la care a sperat în egalare, Vlădoi a reținut, însă, balonul și partida s-a încheiat cu victoria celor Minerul Costești, care, după acest succes, au revenit în fruntea ierarhiei Superligii.

Minerul Costești s-a bazat pe: Vlădoi – Măd. Chiripuș, Nicolaescu, Vladu, Păun, Trașcă, Preda, Marinescu, Vlad, Mihalcea și C. Mihăilă. Au mai jucat: Pușcatu, Chelcea și Despoiu.

Cozia Călimănești a mizat pe jucătorii: Buzilă – Tănăsie, Moldoveanu, Chiripuș, Sîrbu, A. Ștefan, Ilea, Irimia, Mojoiu, Nicula și Rădulescu. Au mai evoluat: Giuran, Nițescu, Cîrstinoiu, Țuțuianu. ( S.S.)