FotbalDiverse

Cu gândul la semifinale, Chimia s-a oprit în sferturi! Ema Dumitrescu, ”eroul” Brezoiului, pe final de partidă. ”Să vină banii la băieți!”

Chimia 1973 Rm. Vâlcea a întâlnit, miercuri după-amiază, pe sinteticul din Zăvoi, Lotru Brezoi în sferturile fazei județene a Cupei României. Era favorită la câștigarea meciului, prin prisma lotului, a poziției din clasamentul Ligii a IV-a și a statutului de gazdă. Calculele hârtiei nu s-au respectat, poate și pentru că formația din Zăvoi nu a luat jocul și adversarul în serios. Oaspeții au câștigat confruntarea cu scorul de 3-1. Râmnicenii au condus cu 1-0. Golgheterul Ciprian Vlădoi a marcat. La pauză a fost, însă, 1-1. Juniorul Robert Trăistaru, dintr-o lovitură liberă obținută de un alt junior, Denis Cîrstoiu, a trimis balonul în plasă. Tot dintr-o lovitură liberă trupa de la poalele Țurțudanului a trecut în avantaj. ”Artistul” Brezoiului, Remus Burcuș, a ”lovit” din nou. Fratele lui Teodor Botă, fost jucător la FCSB, Sebi Botă, un fotbalist de doar 15 ani, a dat lovitura finală. A scăpat pe contra-atac și a trimis un lob, peste portar: 1-3. Pe final, eroul oaspeților a fost portarul Emanuel Dumitrescu. Chimiștii au obținut un penalty. Robert Dina nu a reușit să-l învingă pe goal-keeperul advers din două încercări. Lotru Brezoi va da, în semifinale, peste vicelidera Ligii a IV-a, CS Mădulari. Ca la fiecare meci, și acum elevii lui Dan Naum au avut o primă pentru victorie. De câteva săptămâni bune, sponsorii tot bagă mâna adânc în buzunar. Lotru a ajuns la a cincea victorie consecutivă.