CSM-ul se întoarce din cantonamentul efectuat în Antalya

csm antalya* echipa vâlceană a disputat patru partide amicale în stagiu de pregătire centralizată pe care l-a efectuat în Turcia

Din 6 februarie, lotul echipei CSM Rm. Vâlcea s-a aflat în cantonament în Turcia, acolo unde fotbaliştii au beneficiat de condiţii excelente de cazare, delegaţia din Zăvoi locuind într-unul dintre cele mai luxoase hoteluri din zonă: Atlantis (5 stele). În plus, Mitu, Balauru & Co. au uitat complet de antrenamentele pe zăpadă şi frig pe care le-au efectuat în ţară, în Antalya temperaturile din această perioadă atingând, de regulă, 20 de grade Celsius.
Aşa cum era de aşteptat, formaţia vâlceană a disputat în Turcia şi patru partide amicale, dintre adversarele stabilite iniţial doar una confirmând dorinţa de a juca împotriva CSM-ului: Chernomorets Burgas. În aceste condiţii, oficialii din Zăvoi au fost nevoiţi să programeze alte trei meciuri de pregătire.

Vâlcenii, învinşi de Chernomorets Burgas
* formaţia din ţara vecină s-a impus cu scorul de 2-1, golul CSM-ului fiind înscris de fundaşul Marian Posteucă

Luni, 7 februarie, CSM Rm. Vâlcea şi-a început seria meciurilor amicale în Turcia în compania echipei bulgare Chernomorets Burgas, care la finele turului ocupă locul 4 în ierarhia primei ligi din ţara vecină. Deşi au practicat un fotbal de calitate şi au deschis scorul în minutul 20, prin fundaşul Marian Posteucă, fotbaliştii din Zăvoi au pierdut până la urmă meciul de debut din Antalya, cu scorul de 2-1. Toate golurile s-au marcat până la pauză, în repriza secundă niciuna dintre echipele nereuşind să mai înscrie.
Managerul general Laurenţiu Tudor a început meciul cu Chernomorets Burgas cu următoarea formulă de echipă: Iorga – Tomozei, Posteucă, Ad. Dandea, Fl. Sandu, Vasile, Roşca, M. Mitu, Ad. Ganea – M. Rădulescu, Balauru. Pe parcursul partidei, şi-au mai făcut apariţia pe teren R. Chiriţă (portar), I. Popescu, I. Bucuroaia, D. Rădoi, Odoroabă, Gogoşoiu şi B. Geantă.

Kazahii de la Kaisar Kyzylorda, mai slabi decât vâlcenii
* Adrian Ganea şi Florin Pârvu au înscris cele două goluri prin care CSM-ul s-a impus în faţa unei trupe nou-promovate pe prima scenă a fotbalului din Kazahstan

Singurul succes al vâlcenilor în Antalya s-a consemnat miercuri, 9 februarie, atunci când CSM-ul a înfruntat o echipă necunoscută, Kaisar Kyzylorda, nou-promovată în prima ligă din Kazahstan. Elevii lui Laurenţiu Tudor au câştigat lejer acest duel, cu scorul de 2-0, ambele goluri fiind înscrise în debutul reprizei secunde de Adrian Ganea (minutul 49) şi Florin Pârvu (minutul 54).
În acest meci amical, staff-ul tehnic din Zăvoi a aruncat în luptă o mare parte dintre jucătorii care nu sunt titulari de drept la CSM. Astfel, primul „unsprezece” a fost compus din: Tufişi – Odoroabă, I. Popescu, Ad. Dandea, I. Bucuroaia, Vasile, Fl. Pârvu, D. Rădoi, Ad. Ganea, B. Geantă, Gogoşoiu. Ulterior, au mai fost utilizaţi R. Chiriţă (portar), Tomozei, Mocanu, Eremia, Fl. Sandu, Roşca, Vlad şi Iancu.

Eşec la limită şi cu Rabotnicki Skopje
* trupa din fostul spaţiu iugoslav, care ocupă locul 3 în clasamentul primei ligi din Macedonia, s-a impus cu 2-1

În cea de-a treia partidă amicală pe care au disputat-o în cantonamentul din Antalya, fotbaliştii de la CSM Rm. Vâlcea au înfruntat, la finele săptămânii trecute, mai precis sâmbătă, 12 februarie, formaţia macedoneană Rabotnicki Skopje. Deşi pare o echipă anonimă, trupa din fostul spaţiu iugoslav ocupă, după 18 etape, locul 3 în ierarhia primei ligi din Macedonia, fiind la 3 puncte în spatele liderei Skendija ’79, aşa că are şanse reale de a cuceri chiar titlul naţional în acest sezon.
Vâlcenii nu s-au speriat însă deloc de valoarea adversarilor, ci dimpotrivă, au abordat meciul cu foarte mult curaj. Atacantul Marius Rădulescu (FOTO) avea să deschidă scorul în minutul 22, însă macedonenii au egalat până la pauză. Ulterior, în repriza secundă, cei de la Rabotnicki Skopje au mai înscris o dată, golul victoriei fiind marcat spre finalul partidei, în minutul 82.
În acest duel, staff-ul tehnic al echipei CSM Rm. Vâlcea a trimis pe teren următorul „unsprezece”: Chiriţă – Odoroabă, Posteucă, I. Popescu, Fl. Sandu, Vasile, M. Mitu, Fl. Pârvu, D. Rădoi, B. Geantă, M. Rădulescu. Pe parcursul confruntării au mai fost folosiţi jucătorii Iorga (portar), D. Balauru, Tomozei, I. Bucuroaia, Ad. Ganea, Roşca, Gogoşoiu şi Eremia.

Slavia Sofia, ultimul adversar din Antalya
* bulgarii au învins CSM-ul cu scorul de 2-0

Luni, 14 februarie, CSM Rm. Vâlcea a jucat ultimul meci în cantonamentul din Antalya, în compania echipei Slavia Sofia, care la finele turului se află pe locul 7 în clasamentul primei divizii din Bulgaria. Partida s-a încheiat cu victoria fotbaliştilor de la sud de Dunărea, adversarii impunându-se cu scorul de 2-0.