Liga IIIFotbal

CS Şirineasa a pierdut cu 7-1 amicalul cu Juventus Bucureşti

CS Şirineasa a pierdut meciul amical pe care l-a disputat cu Juventus Bucureşti. Lidera Ligii a II-a s-a impus categoric în faţa formaţiei antrenate de Gabriel Mangalagiu, cu scorul de 7-1 (după 4-0, la pauză).

Vâlcenii au marcat unicul gol imediat după pauză, în minutul 50, prin Marinel Ciocotoiu. Aşa cum se cunoaşte, amicalul dintre CS Şirineasa şi Juventus Bucureşti a avut loc la Popeşti, terenul sintetic din localitate fiind singurul din judeţ care se prezintă în foarte bune condiţii în această perioadă de iarnă. Spre deosebire de meciul cu CS Podari (1-0), care s-a jucat în trei mini-reprize de câte 30 de minute, de această dată, partida s-a disputat după „tiparul” normal, adică în două reprize de câte 45 de minute fiecare.

Diferenţa netă de valoare dintre cele două echipe a fost cea care a înclinat clar balanţa în favoarea trupei din Capitală. Oaspeţii au deschis scorul foarte rapid, în minutul 3, şi s-au desprins la 2-0 după primul sfert de oră. Laurenţiu Nicolaescu & Co. au oferit o replică dârză în continuare, până spre finalul reprizei, când au mai încasat însă alte două goluri (0-4). Vâlcenii au început mai bine repriza secundă şi au reuşit să reducă din handicap, prin Marinel Ciocotoiu, dar ulterior fotbaliştii lui Daniel Opriţa au mai înscris de încă trei ori, astfel că scorul final a fost 7-1.
Gabriel Mangalagiu a început partida cu Juventus Bucureşti cu următorul „unsprezece”: Iustin Teodorescu – Ioan Săraru, Laurenţiu Nicolaescu, Ionuţ Lăzărescu, Marian Roşianu, Gheorghiţă Constantinescu, Marinel Ciocotoiu, Petruţ Tomescu, Leonard Săraru, Ştefan Răcăreanu, Robert Tănăsescu. În repriza secundă, au mai fost introduşi pe teren Radu Cârstoiu, Radu Sorin (portari), Radu Mocioacă, Bogdan Popescu, Octavian Marinescu, Alexandru Chiripuş, Raul Horumbă, Darius Preda şi Adrian Tilioiu.
CS Şirineasa va disputa următorul meci amical săptămâna viitoare, mai precis miercuri, 8 februarie, de la ora 15.30, cu Viitorul Dăeşti, echipă care activează în Superliga judeţeană de fotbal. Cel mai probabil, partida va avea loc tot pe „sinteticul” din Popeşti. (N.C.)