Liga IIIFotbal

CS Şirineasa a câştigat amicalul cu CS Podari (1-0)

elevii lui Gabriel Mangalagiu şi-au luat astfel revanşa după ce au pierdut cu acelaşi scor meciul din turul Ligii a III-a, care a avut loc tot la Şirineasa

Sâmbătă, 28 ianuarie, CS Şirineasa a disputat primul amical din pauza de iarnă. Elevii lui Gabriel Mangalagiu au înfruntat, pe teren propriu, colega de eşalon şi de serie, CS Podari.
Vâlcenii au reuşit să câştige la limită această partidă (1-0), astfel că şi-au revanşa după ce au pierdut cu acelaşi scor meciul din turul Ligii a III-a, care a avut loc tot pe stadionul din Şirineasa. Autorul unicului gol al meciului din această după-amiază a fost tânărul Robert Tănăsescu, în minutul 75. Interesant este faptul că partida cu CS Podari nu s-a desfăşurat după „tiparul” normal (două reprize de câte 45 de minute), ci în trei mini-reprize de câte 30 de minute fiecare. În aceste condiţii, golul victoriei a picat în cel de-al treilea mitan.
Confruntarea cu lidera Ligii a II-a va avea loc vinerea viitoare
În partida de pregătire cu CS Podari, care s-a disputat pe un teren acoperit în întregime de zăpadă, antrenorul Gabriel Mangalagiu a folosit nu mai puţin de 26 de jucători. În echipa vâlceană au apărut şi cei care dau probe de joc în această iarnă. Singurul fotbalist din tur care a absentat a fost Octavian Marinescu.
CS Şirineasa va disputa următorul meci amical la finele săptămânii viitoare, mai precis vineri, 3 februarie, de la ora 11.00, cu Juventus Bucureşti, tot pe teren propriu. Lidera la zi a Ligii a II-a se află în această perioadă în cantonament la Băile Govora. (N.C.)