CS Chimia a pierdut pe terenul liderului, CSŞ Caracal

În primul meci oficial din 2017, junioarele I de la CS Chimia au avut parte de cel mai puternic adversar. Sâmbătă, 11 februarie, acestea au întâlnit, în deplasare, liderul, pe CSŞ Caracal. În prima repriză, vâlcencele au dat o replică bună gazdelor. Au făcut mai tot timpul primul pas, însă au cedat iniţiativa pe final de repriză. Primul mitan s-a încheiat la scorul de 18-12 în favoarea primei clasate. Chimistele au câştigat repriza secundă cu scorul de 14-13, însă aveau nevoie de mai mult pentru a putea obţine măcar un punct din acest meci. Întâlnirea s-a încheiat la scorul de 31-26 pentru gruparea olteană, echipă care, cel mai probabil, va câştiga seria cu maxim de puncte. CS Chimia va merge mai departe de pe locul secund. Celelalte formaţii din serie nu îndeplinesc condiţiile legate de vârstă pentru a se putea califica la turneul semifinal. Altfel spus, mai trebuie menţionat că în deplasarea de la Caracal, CS Chimia nu s-a putut baza pe două dintre jucătoarele importante din angrenajul echipei şi nici pe Alicia Gogîrlă, care nu a primit din partea Federaţiei Române de Handbal derogarea aşteptată pentru a putea evolua într-un campionat superior vârstei pe care o are. (S.S.)