AS Creţeni a câştigat prima repriză de la Vaideeni, dar a pierdut în faţa trupei lui Vicenţiu Marinescu la scor de tenis

Viitorul Valea Mare s-a distanţat în fruntea ierarhiei Seriei Vest a Ligii a V-a, însă lupta pentru podium este una strânsă. În acest moment, Cavalerul Trac ocupă locul secund, la egalitate cu ocupanta locului 3, Păstorul Vaideeni, însă trupa lui Daniel Băcanu are un meci mai mult decât echipa de pe ultima treaptă a podiumului. Ambele formaţii pot încheia anul în afara podiumului dacă CS Guşoeni va câştiga restanţa cu Minerul Berbeşti, care ar trebui să se dispute la finele acestei săptămâni. Revenind la echipa din Vaideeni, sâmbătă, aceasta a avut parte de o misiune dificilă, pe teren propriu, cu AS Creţeni. Formaţia lui Dumitru Florica şi Ionel Spîrleanu a condus ostilităţile pe parcursul primei reprize. Mădălin Roşu a deschis scorul în minutul 10, profitând de o eroare în defensiva gazdelor şi tot el a majorat avantajul echipei sale la 2-0, cu doar două minute înainte de pauză. Jucătorii lui Vicenţiu Marinescu (FOTO) nu au renunţat la luptă. La doar câteva secunde de la reluare, Tapalia a redus din handicap. Când credeau că au jocul în mână, cei din Vaideeni au fost din nou surprinşi. Dumitru a reuşit un euro-gol, dintr-o lovitură liberă de la centrul terenului. Portarul a apreciat traiectoria greşit şi a lăsat mingea să intre în plasă: 1-3. După ce au condus cu 2-0 şi 3-1, oaspeţii au pierdut, până la urmă, cu 6-4 la Vaideeni. Pentru gazde au mai punctat Cîrstoiu, de trei ori Marius Străulea, dar şi Stăncioi, în timp ce AS Creţeni a mai înscris doar o dată, din penalti, prin acelaşi Gheorghe Dumitru. AS Creţeni încheie anul 2017 în afara play-off-ului, pe locul 7, dar are un meci mai puţin decât echipa de pe locul 6, Inter Lăpuşata, diferenţa dintre cele două fiind de doar trei puncte.