Ciuculan nu a marcat la Drăgășani, dar a fost MVP-ul celor de la Minerul Costești! Gazdele au revenit de la 2-0

Minerul Costești a făcut uitată înfrângerea din runda precedentă. Formația coordonată de Bogdan Preda și Lucian Pătularu s-a întors cu trei puncte de la Drăgășani. A fost cu 2-0. Neacșa a marcat frumos, cu un șut de la 25-30 de metri. Apoi s-a făcut 0-2 după o altă acțiune frumoasă. ”Goangă” i-a pasat cu călcâiul lui Zizel Mătăsaru și l-a lăsat pe acesta cu ”jokerul pe liber”. La adăpostul acestui avantaj, oaspeții au intrat relaxați în partea secundă. În trei minute au fost egalați. O minge dată adversarului și o lovitură liberă, finalizată de Tînjală, cu capul, au restabilit echilibrul pe tabelă: 2-2. Oaspeții au avut apoi o tresărire de orgoliu. Golul 3 a venit după o fază fixă. A centrat Stanciu din corner, Ciuculan a deviat pentru Voicu și Minerul a preluat iar frâiele jocului. Apoi s-au schimbat rolurile de la golul 2. Mătăsarul a scăpat spre poarta gazdelor, a centrat, iar ”Goangă” Tătulescu a închis jocul la 2-4.

”A fost un meci foarte frumos. Felicitări și gazdelor pentru joc! În prima repriză au avut și adversarii câteva situații, chiar la 0-0. Am marcat noi, a venit și golul 2 și am crezut că meciul s-a terminat. Am intrat visători în partea secundă și 0-2 s-a dovedit periculos pentru noi. Am fost egalați rapid, în trei-patru minute de la reluare. Apoi ne-am trezit, am forțat, am băgat a cincea și am mai înscris de alte două ori. Nu cred că sunt subiectiv. Eu zic că e o victorie meritată, repet, pe fondul unui joc frumos, prestat de ambele echipe. În etapa trecută au lipsit «cadavrele», Zizel și Vrăjeală. Cu ei în teren, nu luam niciodată bătaie cu Tomșani, indiferent de situație. Se cunoaște experiența și valoarea lor. Dar cel mai bun jucător la Drăgășani a fost Ciuculan. A fost omul-spectacol. Le-a făcut pe toate, și rabona. I-a ieșit tot. MVP-ul partidei! A fost cel mai bun meci al lui de când joacă pentru Minerul Costești”, a precizat Lucian Pătularu, antrenor-jucător la Costești.