Chimiştii au scăpat printre degete două puncte preţioase

ion lazarOLTCHIM RM. VÂLCEA – PANDURII II TG. JIU 2-2

* deşi au dominat meciul de vinerea trecută, jucătorii pregătiţi de Ion Lazăr au plătit tribut lipsei de concentrare în faţa porţii adverse

FC Oltchim a remizat pe teren propriu cu Pandurii II Tg. Jiu (2-2), după o partidă pe care a dominat-o de la un capăt la celălalt. Din păcate, doar neşansa a făcut ca elevii lui Ion Lazăr să nu bifeze o victorie pe deplin meritată în acest duel.

Fără teama de a greşi, prin prisma jocului prestat de cele două comabtante, se poate spune că vâlcenii au pierdut două puncte, doar lipsa de concentrare în faţa porţii adverse făcând ca scorul să rămână egal până la final.
Aşa cum era de aşteptat, jucătorii pregătiţi de Gabriel Zahiu şi-au vândut scump pielea la Rm. Vâlcea, chiar dacă au început practic meciul de la 0-1, după ce Tomescu a deschis scorul la prima acţiune ofensivă a chimiştilor, în minutul 1. Gorjenii au restabilit egalitatea în minutul 18, prin Fărcăşanu, care a înscris cu capul, după un corner. Peste zece minute, acelaşi Fărcăşanu (jucător testat de antrenorul Petre Grigoraş şi la prima echipă a clubului Pandurii), a marcat al doilea gol al oaspeţilor, cu un şut din interiorul careului. În minutul 42, tânărul Grigore Ceapă a punctat pentru 2-2, iar cele două echipe au intrat la vestiare la egalitate. Scorul consemnat la pauză avea să rămână neschimbat până la finele partidei, deşi vâlcenii au mai avut alte câteva bune oportunităţi de a înscrie, fără însă a mai fructifica vreuna.
Au evoluat pentru FC Oltchim: Radu Popescu – Moldoveanu (Vlădoi), Cocărăscu, Onofrei, Nania, Fistogeanu (Borţa), Tomescu, Marinescu, Ceapă, Dănuleţ (Smeadă), Răcăreanu.

Ion Lazăr, antrenor FC Oltchim: „Am fost urmăriţi, din nou, de ghinion!”

La final, antrenorul Ion Lazăr şi-a exprimat dezamăgirea pentru rezultatul consemnat în duelul cu Pandurii II Tg. Jiu. „Trebuia să câştigăm acest meci, dar am fost urmăriţi din nou de ghinion. Adversarii au trimis de două ori mingea pe poartă şi au înscris două goluri, pe când noi ne-am întrecut în ratări. Am avut câteva ocazii imense după pauză, dar n-am reuşit să fructificăm niciuna, deşi jucătorii noştri s-au aflat singuri cu portarul advers. În plus, am trimis de două ori mingea în bară, prima oară din 6 metri, iar apoi de la 20 de metri. Golurile le-am primit în urma faze pe care dacă le-am fi tratat mai cu atenţie cred că le puteam evita. Mai întâi, în urma unui corner, iar apoi după o aruncare de la margine şi o centrare în careul nostru, care i-a prins pe picior greşit pe fundaşi. La Pandurii II au evoluat şi trei jucători care au fost folosiţi şi la echipa de Liga I, fundaşul Chibulcutean, mijlocaşul Orac şi atacantul Vlăduţi, ale căror salarii sunt de câteva zeci de mii de euro pe an”, ne-a spus Lazăr. Aşa cum se cunoaşte, ultimii doi jucători amintiţi de tehnicianul Oltchim-ului au trecut cândva şi pe la CSM Rm. Vâlcea.

Ambele echipe au terminat meciul în inferioritate numerică
* portarul Radu Popescu şi fundaşul Dăianu au fost eliminaţi în minutul 90, după o altercaţie

Atât FC Oltchim Rm. Vâlcea, cât şi Pandurii II Tg. Jiu, au terminat meciul de vinerea trecută în inferioritate numerică, portarul Radu Popescu şi fundaşul Dăianu fiind eliminaţi după o altercaţie care a avut loc în minutul 90. „Iniţial, cartonaşul roşu trebuia să-l primească doar gorjeanul, deoarece atacul său prin alunecare la portarul nostru a fost extrem de violent. Din păcate, Radu Popescu şi-a pierdut cumpătul şi a reacţionat, l-a îmbrâncit pe adversar, aşa că arbitrul de centru l-a eliminat şi pe el”, ne-a spus Lazăr.  În ultimele trei minute de joc, între buturi a stat Marius Vlădoi, care l-a înlocuit de urgenţă pe Moldoveanu.

Chimiştii vor să plece neînfrânţi din „mina” de la Rovinari

În următoarea etapă, care va avea loc vineri, 22 aprilie, chimiştii pregătiţi de Ion Lazăr vor juca pe terenul echipei Jiul Rovinari, una dintre cele care s-au bătut pentru primul loc în Seria a IV-a. Gorjenii s-au resemnat însă cu faptul că CSM Slatina nu mai poate rata promovarea în Liga a II-a, mai ales după rezultatele consemnate în ultima etapă: oltenii la care evoluează şi ex-chimistul Ionuţ Stoica au câştigat pe teren propriu cu FC Caracal (1-0), în timp ce Jiul Rovinari a fost învinsă la Vişina Nouă, printr-un gol încasat în minutul 88!
Misiunea echipei FC Oltchim la Rovinari se anunţă cu adevărat grea, mai ales prin prisma faptului că în acest duel nu vor putea fi folosiţi Tomescu şi Nania, doi dintre jucătorii de bază. „Sper totuşi într-un rezultat bun la Rovinari, e timpul ca şi rezervele să arate ce pot, altfel urmând ca în această vară să ne despărţim de unii dintre cei care stau doar pe banca de rezerve şi nu ajută deloc echipa. Vom înfrunta însă o echipă extrem de puternică, al cărei obiectiv în acest sezon a fost chiar promovarea. Gorjenii nu au reuşit să-şi atingă scopul, dar asta nu înseamnă că nu-şi mai doresc să câştige şi să ocupe măcar locul secund în Seria a IV-a. La Jiul Rovinari, jucătorii au, de regulă, prime de joc foarte mari, iar cel mai mic salariu este de 1.000 de euro”, a menţionat Ion Lazăr.