Liga II

Ce se-ntâmplă, doctore?

CSM RM. VÂLCEA – CS MIOVENI 0-2
* echipa vâlceană a suferit cel de-al treilea eşec consecutiv din campionat şi a ajuns la „minus 13” în clasamentului „adevărului”, cel mai slab dintre toate grupările care se bat pentru evitarea retrogradării

Lucrurile merg din ce în ce mai prost în Zăvoi, iar acest lucru e evidenţiat din plin de rezultatele din ultima perioadă ale echipei CSM Rm. Vâlcea. Sâmbăta trecută, trupa pregătită de Laurenţiu Tudor şi Sorin Bucuroaia a suferit cea de-a treia înfrângere consecutivă în campionat, fiind învinsă cu 2-0 de CS Mioveni. În acest moment, echipa vâlceană are cel mai slab „adevăr” dintre toate grupările care se bat pentru evitarea retrogradării: minus 13!

Ionescu şi Enache au sâcâit defensiva vâlceană

Marius Mitu, Dan Balauru & Co. au avut un început de meci catastrofal, argeşenii vulcanicului antrenor Ionuţ Popa zburdând pur şi simplu pe teren încă din start. CS Mioveni a deschis scorul în minutul 11, prin Claudiu Ionescu, care a împins mingea în poarta goală, din 6 metri, după o pasă perfectă primită din lateral, de la Gabriel Enache: 0-1. Nici după golul încasat vâlcenii nu şi-au regăsit cadenţa, aşa că fotbaliştii argeşeni au continuat să pericliteze buturile apărate de Robert Tufişi. În minutul 15, oaspeţii au fost foarte aproape să majoreze diferenţa, la capătul unui contraatac rapid, declanşat după ce incisivul Claudiu Ionescu a recuperat o minge la mijlocul terenului, dar Marian Posteucă a respins mingea în extremis înainte ca Gabriel Enache s-o trimită în plasă. În minutul 30, acelaşi Claudiu Ionescu a scăpat spre poarta vâlceană, după o minge pierdută de veteranul Dorin Rădoi, însă şutul argeşeanului a fost respins din preajma liniei porţii de Adrian Dandea. Cu puţin timp înainte de pauză, CSM-ul a solicitat o lovitură de pedeapsă, după ce noul intrat Constantin Vasile a fost împins în careul de 16 metri de un fundaş advers, însă centralul Mugurel Drăgănescu s-a făcut că plouă. Ulterior, portarul argeşenilor, Iulian Ilie, a prins în doi timpi, de la rădăcina barei laterale, o minge expediată cu capul de fundaşul Ionuţ Popescu.

CS Mioveni se bate în continuare pentru Liga I

Aspectul jocului nu s-a schimbat nici după pauză, chiar dacă vâlcenii au încercat să fie mai agresivi. Profitând de numeroasele erori din defensiva CSM-ului, elevii lui Ionuţ Popa şi-au creat în continuare alte ocazii de gol. În minutul 55, argeşenii au irosit cu nonşalanţă o nouă şansă de a se desprinde la 2-0: Marian Posteucă a pierdut o minge în colţul careului de 16 metri, Claudiu Ionescu a pătruns spre poarta lui Robert Tufişi, dar şutul expediat de acesta l-a nimerit pe Adrian Dandea, care se afla în preajma liniei porţii. Până la urmă, s-a făcut totuşi 2-0 în minutul 68, atunci când Gabriel Enache a şutat năprasnic sub transversală, din afara careului de 16 metri, după un contraatac viguros purtat de Claudiu Ionescu. Argeşenii au avut experienţa necesară pentru a-şi conserva avantajul până la finalul partidei şi au plecat astfel din Zăvoi cu toate cele trei puncte puse în joc.
Au evoluat pentru CSM Rm. Vâlcea: Tufişi – Odoroabă, Ad. Dandea (B. Geantă ’78), I. Popescu, Posteucă, Fl. Sandu, Ad. Ganea, M. Mitu, Dorin Rădoi (C. Vasile ’31), Balauru, Gogoşoiu.