FotbalDiverse

Campionii mondiali, prezenți la Vâlcea! Nova Vita Tg. Mureș a câștigat DM Winter Cup

Toată crema minifotbalului românesc a fost prezentă în week-end-ul trecut, la Rm. Vâlcea. 32 de formații au luat startul la competiție organizată de Dragoș Muscalu, DM Winter Cup. A fost ca o finală de Campionat Național. Meciurile s-au desfășurat pe trei baze sportive acoperite, care dispun de terenuri sintetice, la Winners, Oltenia și la Budești. Formațiile participante au avut în componență foști fotbaliști emblematici de pe plan național, dar și pe proaspăt campionii mondiali din Emiratele Arabe Unite. La turneu a fost prezent și carismaticul Rică Răducanu, fostul portar de la Rapid București. Au intrat în cursa pentru trofeu și echipe vâlcene, respectiv FC Boromir, Nurvil, Annabella Râureni, 24 FIT, Young Boys Rm. Vâlcea, Natema Rm. Vâlcea, DJ Team Rm. Vâlcea.
Dintre formațiile din Superliga vâlceană, Boromir a ajuns până în optimi, fiind eliminată de Bella Venezia. În semifinale s-au înregistrat rezultatele: Chedra Tax Ploiești – Pro Fotbal Sibiu 1-3 și Borussia Sibiu – Nova Vita Tg. Mureș 0-2. În finala mică Borussia Sibiu s-a impus cu 2-1 în fața celor de la Chedra Tax Ploiești și a obținut clasare pe podium. DM Winter Cupa a ajuns la Nova Vita Tg. Mureș, care a câștigat cu scorul de 6-1 finala mare, cu PRO Fotbal Sibiu.