Campioana Ligii a V-a a încheiat sezonul cu o victorie. Radu Rîureanu şi-a făcut un cadou frumos la ceas aniversar

Sâmbătă după-amiază s-a disputat ultimul meci al sezonului din Liga a V-a, rămas restanţă din week-end-ul alegerilor. CS Bărbăteşti, formaţia de pe locul 5, a primit vizita campioanei, ACS Păuşeşti Măglaşi. Echipa pregătită de Claudiu Dumitru şi Gică Marga a reuşit să câştige şi acest joc. S-a impus cu scorul de 2-1. A fost al 27-lea succes din campionatul care o duce în Liga a IV-a.
”Meciul era unul fără miză, aparent. Ne-am gândit chiar să nu-l mai disputăm, dar nu era corect să încheiem aşa. Ne-am strâns 14 jucători, dintre care o rezervă de portar. Practic am avut la dispoziţie două schimbări. Golgheterul nostru, Vali Mihalcea, a intrat după pauză. Deşi era un joc fără miză, a fost multă tensiune, clinciuri, intrări mai tari. Nu am înţeles de ce şi le-am şi spus băieţilor să se menajeze, să nu riscăm accidentări. Probabil ei au dorit să-şi ia revanşa după ce la Păuşeşti Măglaşi i-am învins în minutul 93. Nu au reuşit. S-a terminat cu bine pentru noi. Am câştigat cu 2-1. Exceptând aceste tensiuni, a fost un joc frumos, cu faze de poartă. Toate golurile s-au marcat în repriza secundă. Am deschis scorul prin Gabriel Piţigoi, apoi Alexandru Ionescu (Şulţ) a scos o lovitură de pedeapsă. În mod normal ar fi executat-o Vali Mihalcea, dar l-a lăsat pe Radu Rîureanu să execute. A fost ziua lui vineri şi i-am oferit banderola de căpitan. Nu marcase în acest campionat şi a făcut-o acum, ca un cadou pentru aniversare. Gazdele au marcat în minutul 90, prin Papa. Au fost 30 de etape grele. S-a acumulat oboseala. Am aşteptat finalul acesta, o binemeritată vacanţă. Îi felicit pe băieţi şi le mulţumesc pentru tot! Vom avea la finele săptămânii şi un banchet, la o cabană, undeva unde să fim doar noi. Apoi ne pregătim de Liga a IV-a. Am tot fost întrebaţi dacă jucăm sau nu în Liga a IV-a. Nu am muncit degeaba un an să ajungem aici. Da, mergem în Liga a IV-a. Dacp retrogradăm, asta e, o luăm de la capăt. Dar eu cred că o să facem faţă. O să discutăm şi cu băieţii, să vedem pe cine ne putem baza, câţi dintre ei pot veni, de exemplu, sâmbăta, dacă aşa vom juca. Trebuie să stabilim şi cu cei de la Olăneşti când putem juca pe terenul lor. Vom închiria baza pe o perioadă mai lungă şi e nevoie să stabilim din timp programul. Eu cred că lotul va fi, în mare, acelaşi. Avem discuţii şi pentru câteva transferuri prin care, sperăm noi, să aducem un plus de valoare echipei. E clar că ne dorim ca şi baza de la Valea Cheii să se transforme. Nu doar pentru noi, ca echipă, ci pentru toată comuna”, a declarat Claudiu Dumitru, antrenorul campioanei din Liga a V-a.