Volei

Calificarea la turneul semifinal, tot mai departe pentru cadetele de la CNMB

* după ce tinerele voleibaliste vâlcene au fost înfrânte cu 3-2 în partida de la CNNT Craiova

Cadetele de la CNMB nu au reuşit să-şi treacă în cont o victorie în meciul de la Craiova, unde au dat piept, duminica trecută, cu echipa Colegiului Naţional „Nicolae Titulescu”.  Elevele Denisei Stoicănescu au fost înfrânte la limită, cu scorul de 3-2 (pe seturi: 19-25, 25-15, 23-25, 25-9, 15-10). „Din păcate, deşi am condus cu 1-0 şi 2-1, adversarele ne-au egalat de fiecare dată. Setul 4 a fost unul foarte prost, am pierdut la 9, iar scorul drastic a afectat şi prestaţia noastră din tie-break. În setul decisiv, am plecat din start cu 0-5, după cinci servicii bune ale căpitanului de echipă de la CNNT Craiova, când n-am izbutit să facem nicio preluare bună. Acel handicap avea să fie decisiv pentru soarta meciului. Cele 5 puncte în minus ne-au turnat plumb în picioare. Ne-am trezit pe final, dar prea târziu, iar de la 14-6 am mers până la 14-10, după care craiovencele au obţinut punctul decisiv. Probabil că dacă am fi început cursa de urmărire mai devreme, cam când adversarele au ajuns pe la 12 puncte, nu pe la 14, am fi reuşit să revenim în joc. În setul 5, a câştigat echipa care a avut mai multă stăpânire de sine. Îmi pare rău şi de prestaţia sub aşteptări din setul 4, când am greşit de asemenea foarte mult. Conduceam cu 2-1 la seturi atunci, iar dacă fetele ar fi fost mai concentrate poate că puteam spera la o victorie cu 3-1. Dar, ne-au trădat din nou preluările din serviciul advers, care au fost slabe la toate jucătoarele. Ca o concluzie, pot să zic că s-au înfruntat două echipe cam de aceeaşi valoare, însă am pierdut pe mâna noastră. Fetele şi-au dorit să învingă, dar serviciile greşite în momentele cheie şi apărarea slabă ne-au afectat. Practic, n-am pe cine să remarc după meciul acesta, am avut multe dezamăgiri”, a declarat Denisa Stoicănescu.

Denisa Stoicănescu, antrenoarea cadetelor de la CNMB:
„Singurele şanse pe care le mai avem de a merge mai departe sunt doar teoretice”

În urma înfrângerii de la Craiova, tinerele voleibaliste de la CNMB au ratat aproape orice şansă de a mai prinde turneul presemifinal în Campionatul Naţional de cadete. În prezent, lidera ierarhiei în Seria E este în continuare CS Muscel Câmpulung (20 puncte), pe locul secund se află CS Mioveni (15 puncte), CNNT Craiova are 11 puncte (din şase meciuri), iar CNMB – doar 10 (însă din şapte meciuri). „Singurele şanse pe care le mai avem de a merge mai departe sunt doar teoretice. Mai ales după ce CS Mioveni a câştigat duminica trecută, surprinzător, în faţa liderei CS Muscel Câmpulung, cu 3-1. Astfel, argeşencele şi-au consolidat locul 2 în clasament şi nu mai pot fi ajunse de Craiova. Iar asta deşi între cele două mai e programat şi un meci direct, la Mioveni. Pentru noi, ar fi mai bine să se impună atunci echipa argeşeană, ca să mai avem şanse de a mai prinde totuşi locul 3, în dauna Craiovei. Până la final, mai avem de jucat cu Viitorul Piteşti (acasă), la CS Muscel Câmpulung, iar apoi tot pe teren propriu, cu LPS Slatina (în ultima etapă). Putem să mai acumulăm 6 puncte. De partea cealaltă, Craiova va mai juca la Mioveni, la Piteşti, acasă cu Câmpulung, plus că mai au restanţa din deplasare, de la Viitorul Piteşti. Asta înseamnă că şi rivala noastră poate să facă încă 6 puncte, care i-ar asigura calificarea mai departe. E greu de crezut că trupa din Bănie mai poate fi întrecută”, a conchis Denisa Stoicănescu. (N.C.)