Volei

Cadeţii de la CNMB au pierdut fără drept de apel meciul cu CNNT Craiova

* elevii lui Marius Mărgărit au fost înfrânţi cu 3-0

Duminică, 14 octombrie, a avut loc o nouă etapă în Campionatul Naţional de volei pentru cadeţi. Din păcate, deşi au avut o comportare bună, echipa Colegiului Naţional „Mircea cel Bătrân”, din Rm. Vâlcea, a pierdut cu scorul de 3-0 partida pe care a disputat-o week-end-ul trecut. Astfel, elevii lui Marius Mărgărit au fost înfrânţi, pe teren propriu, în Sala Capela, de voleibaliştii Colegiului Naţional „Nicolae Titulescu”, din Craiova. Pe seturi, trupa din Bănie s-a impus cu 25-6, 25-14, 25-20.
„Am început meciul foarte rău, iar în primul set n-am jucat nimic! Ne-am mai revenit din cel de-al doilea, când am mers de la egal la egal până la 7-7, după care iarăşi «ni s-a rupt filmul», iar craiovenii s-au impus lejer. Setul al treilea a fost cel mai lung, dar tot oaspeţii şi l-au adjudecat. Aşa cum se observă, am jucat din ce în ce mai bine de la un set la altul, totul culminând cu prestaţia din cel de-al treilea. Din păcate, în ceea ce ne priveşte, a cam contat din nou şi din plin lipsa de experienţă a multora dintre jucătorii noştri. În condiţiile în care pentru patru dintre elevii mei aceasta e prima competiţie oficială din cariera lor, ei abia acum învaţă ce înseamnă voleiul cu adevărat!”, a subliniat antrenorul cadeţilor de la CNMB, Marius Mărgărit.

Şi arbitrii sunt lipsiţi de experienţă…

La final, tehnicianul a acuzat din nou faptul că arbitrajul i-a cam dezavantajat pe elevii săi în multe momente importante din joc. „Ca şi data trecută, am avut parte din nou de arbitri tineri şi lipsiţi de experienţă, care au cam greşit mult în defavoarea noastră. Erorile nu au fost însă cu intenţie, sunt convins de asta, dar ne-au privat de câteva puncte importante. În loc să acorde aut la nişte mingi ale craiovenilor, le-au băgat în teren. La fel s-a întâmplat şi data trecută, cu CS Westar Arad, când dacă ni s-ar fi dat nouă o minge, cum era corect, la scorul de 22-22 în primul set, probabil că am fi condus cu 1-0 şi cred că altfel ar fi curs meciul”, a conchis Mărgărit.
În următoarea rundă, care va avea loc peste două săptămâni, mai precis duminică, 28 octombrie, băieţii vor evolua la Caransebeş, împotriva echipei Clubului Sportiv Şcolar din localitate. (N.C.)