Ca-ntre fraţi!

snagov-csmFC SNAGOV – CSM RM. VÂLCEA 1-1

* duelul dintre cele două echipe care activează în Liga a II-a s-a încheiat nedecis

După examenul cu Univ. Craiova, încheiat la egalitate (1-1), CSM Rm. Vâlcea a disputat încă o partidă amicală, care a avut loc la finele săptămânii trecute, mai precis sâmbătă, 29 ianuarie. Trupa din Zăvoi s-a deplasat de această dată în comuna Izvorani de lângă Capitală, acolo unde a înfruntat pe FC Snagov. Meciul dintre cele două grupări s-a desfăşurat pe terenul sintetic din cadrul cochetei baze sportive care aparţine Comitetului Olimpic şi Sportiv Român.

Prietenii vechi între „foşti” şi „actuali”

Aşa cum se cunoaşte, de la echipa ilfoveană provin câţiva dintre jucătorii care alcătuiesc în prezent lotul CSM-ului (Balauru, Rădulescu, Posteucă, Tomozei), precum şi managerul general Laurenţiu Tudor, fost antrenor principal la gruparea care activează în Seria I a Ligii a II-a. În plus, până şi actualul acţionar majoritar al CSM-ului, Cătălin Rufă, s-a numărat până anul trecut printre finanţatorii echipei din Snagov. Prin prisma relaţiilor foarte bune dintre cele două părţi, s-a pus la punct acest meci amical în care antrenorii ambelor grupări au putut să ruleze toţi jucătorii pe care i-au avut la dispoziţie, fie că aceştia erau legitimaţi sau se aflau doar în probe.

Fundaşul Posteucă a marcat un euro-gol

Aliniind un prim „unsprezece” din care au făcut parte titularii obişnuiţi, FC Snagov a condus la pauză cu 1-0, golul fiind marcat de Viorel Dinu în minutul 10, după o frumoasă acţiune personală, la capătul căreia l-a învins pe portarul Tufişi cu un şut la colţul scurt. Până la pauză, jocul a curs în favoarea trupei ilfovene, însă fără ca dominarea să se vadă şi pe tabela de marcaj.
După pauză, atunci când pe teren, la CSM Rm. Vâlcea, au intrat şi ceilalţi jucători experimentaţi, lucrurile s-au schimbat radical. Trupa din Zăvoi a preluat iniţiativa şi şi-a creat numeroase acţiuni ofensive. Prima dintre acestea a fost finalizată de Marian Posteucă, în minutul 55, printr-un adevărat euro-gol. Fundaşul central al CSM-ului a marcat cu un voleu spectaculos, după o centrare perfectă a lui I. Bucuroaia (fratele antrenorului principal Sorin Bucuroaia). Până la final, vâlcenii au continuat să preseze poarta adversă, însă imprecizia la finalizare a făcut ca Balauru & Co. să nu mai înscrie vreun gol, astfel că partida s-a încheiat cu o remiză care a mulţumit până la urmă ambele tabere. Atât în ceea ce priveşte rezultatul final, cât şi în ceea ce priveşte evoluţia pe ansamblu a jucătorilor care au intrat pe teren în acest duel amical.

CSM-ul a aliniat două echipe diferite

În meciul disputat pe terenul COSR de la Izvorani, pentru CSM Rm. Vâlcea au evoluat două echipe diferite. În prima repriză, staff-ul tehnic din Zăvoi a trimis următoarea „garnitură”: Tufişi – Odoroabă, Popescu (Mocanu), Ştreangă, I. Bucuroaia – Ad. Ganea, Dandea, C. Vasile, D. Rădoi – Gogoşoiu, B. Geantă. Ulterior, în repriza secundă, au jucat pentru CSM: Chiriţă – Tomozei, Posteucă, Mocanu (Nofitovici), Bucuroaia (Eremia) – Pârvu, Roşca, D. Rădoi (Vlad), Cl. Popa – M. Rădulescu, Balauru.

Laurenţiu Tudor: „A fost primul test important din această iarnă”

La finele partidei de la Izvorani, managerul general Laurenţiu Tudor a considerat că amicalul cu FC Snagov l-a ajutat să vadă exact la ce nivel valoric se află elevii săi în acest moment. „A fost un meci util pentru noi, mai ales că a reprezentat primul test cu adevărat important din această iarnă. Partida s-a jucat pe un teren foarte bun, fără zăpadă, aşa că am putut să pasăm, să punem mingea jos, nu cum s-a întâmplat în amicalul cu Universitatea Craiova, atunci când am fost nevoiţi să punem accent mai mult pe forţa fizică şi mai puţin pe relaţiile tehnico-tactice. Aşa cum era normal pentru o partidă de verificare, nu a fost important rezultatul, ci mai degraă modul de a se comporta în teren al jucătorilor, după o pregătire de iarnă care s-a desfăşurat la cele mai înalte standarde”, a spus Laurenţiu Tudor.