Balauru l-a devansat pe Geantă în topul golgheterilor echipei vâlcene în sezonul 2010-2011

* atacantul adus toamna trecută de la FC Snagov a marcat 7 goluri, în timp ce tânărul vârf împrumutat de Damila Măciuca în Zăvoi nu şi-a trecut în cont decât şase „boabe” în ultimul campionat

În ultimul sezon al Ligii a II-a, conform statisticii întocmite de colaboratorul nostru, Teo Prisăcaru, CSM Rm. Vâlcea a marcat doar 35 de goluri, 32 dintre acestea fiind reuşite de fotbaliştii din Zăvoi, iar trei survenind ca urmare a victoriei la „masa verde” cu FC Silvania, din etapa a 24-a. La acest capitol, se poate spune că „municipalii” au înregistrat un regres considerabil, dacă e să ţinem cont de faptul că în campionatul 2009-2011, trupa vâlceană a atins „cota 51” în ceea ce priveşte numărul de goluri marcate.

„Municipalii” au fost mai prolifici în repriza secundă

În privinţa intervalului de timp în care vâlcenii au înscris cele 32 de goluri din sezonul 2010-2011, 13 dintre acestea au fost marcate în prima repriză, în timp ce restul de 19 au fost reuşite în al doilea mitan. Mai mult decât atât, CSM-ul s-a dovedit a fi o echipă cu un moral deosebit pe final, lucru reliefat şi de faptul că opt dintre goluri au picat în ultimul sfert de oră.
De partea cealaltă, CSM-ul s-a dovedit a fi mai puţin concentrată înainte de pauză, atunci când echipele adverse au marcat 20 de goluri în poarta vâlceană, în timp ce în a doua repriză s-au consemnat doar 19. Totuşi, ultimul sfert de oră s-a dovedit catastrofal pentru defensiva vâlceană, care a încasat nu mai puţin de 9 goluri în cele 27 de meciuri jucate.

Constantin Vasile s-a numărat printre cei mai prolifici jucători ai CSM-ului
Deşi staff-ul tehnic al CSM-ului a aruncat în luptă nu mai puţin de 38 de jucători în sezonul 2010-2011, doar unsprezece dintre aceştia au izbutit să-şi treacă numele pe lista marcatorilor. cel mai prolific fiind Dan Balauru (7 goluri). Fostul fotbalist de la Poli AEK Timişoara şi Unirea Urziceni a fost urmat în această ierarhie de tinerii jucători vâlceni Bogdan Geantă (6 goluri) şi Constantin Vasile (4 goluri).

Atacanţii Balauru şi Geantă s-au evidenţiat şi din alte puncte de vedere

Cel mai rapid gol pe care CSM-ul l-a reuşit pe teren propriu în ultimul campionat i-a aparţinut lui Dan Balauru, care a înscris în minutul 4 al meciului cu FC Silvania (3-0), din etapa a 9-a, în timp ce cel mai rapid gol marcat în deplasare a fost semnat de Bogdan Geantă, în meciul cu ACS MU Poli Iaşi (2-0), din etapa a 22-a), care a deschis scorul în minutul 5. În schimb, vâlcenii au încasat cel mai rapid gol acasă de la Adrian Voiculeţ, în minutul 2 al meciului cu UTA Arad (4-2), din etapa a 11-a, iar în deplasare de la Iulian Popa, tot în minutul 2 al partidei cu Voinţa Sibiu (1-2), din etapa a 3-a.
Altfel, Balauru este şi singurul jucător din lotul CSM-ului care a reuşit să-şi treacă în cont o „triplă” în ultimul sezon, în meciul cu FC Silvania (3-0), din etapa a 9-a. Din acest punct de vedere, doar tânărul Bogdan Geantă a mai ieşit în evidenţă, graţie „dublei” pe care a reuşit-o în meciul cu FC Argeş (3-0), din etapa a 27-a.

Cele trei penaltiuri de care CSM-ul a beneficiat au fost transformate

De-a lungul campionatului, CSM Rm. Vâlcea a beneficiat de trei penaltiuri, toate fiind transformate. Două dintre acestea de Dan Balauru – unul în etapa a 11-a, cu UTA Arad (4-2), iar altul în etapa a 18-a, cu Voinţa Sibiu (1-2), iar cel de-al treilea de Marius Mitu – în etapa a 7-a, cu ACS MU Iaşi (3-1).

Golgheterii echipei CSM Rm. Vâlcea în sezonul 2010-2011

• 7 goluri – Dan Balauru (2 din penalti)
• 6 goluri – Bogdan Geantă
• 4 goluri – Constantin Vasile
• 3 goluri – Dan Gogoşoiu
• 2 goluri – Adrian Ganea, Marius Rădulescu, Adrian Dandea, Marius Posteucă, Marius Mitu (1 din penalti)