Fără categorieAlte sporturi

Atleţii de la CNMB au avut o comportare bună la Campionatul Naţional de juniori III

Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân” din Rm. Vâlcea s-a prezentat la finala Campionatului Naţional de juniori III, care a avut loc vineri, 22 iunie şi sâmbătă, 23 iunie, cu mai mulţi sportivi. O parte dintre aceştia au reuşit să se evidenţieze, obţinând rezultate pozitive, care dau încredere pentru viitor. Cea mai bună prestaţie au avut-o echipele de ştafetă, de la proba de 4×100 metri. Acestea au obţinut locul 4. în componenţa formaţiei care s-a remarcat la ştafeta feminină s-au regăsit Cristina Chiriac, Alexandra Stănilă, Maria Mihalcea şi Ştefania Ţoanţă, sportive pregătite de Angela Popescu. La masculin au intrat în concursul de ştafetă 4×100 metri atleţii Daniel Murariu, Eduard Nicula, Dragoş Preda şi Andreas Vlădulescu. Cei patru sunt antrenaţi de profesorii Mihai Şoimu, Rodica Tomoiagă şi Angela Popescu. Tot la competiţia ce a avut loc la Bucureşti, pe stadionul Tineretului, s-a mai remarcat Ştefania Ţoanţă (antrenată de Angela Popescu), care, în ciuda concurenţei serioase şi a faptului că se află la început de drum, a obţinut locul 8 la proba de 300 metri garduri. Acelaşi rezultat a fost consemnat şi de Marius Şovar (sportiv pregătit de Rodica Tomoiagă), la proba de 300 metri garduri. În altă ordine de idei, atleţii de a CNMB se pregătesc deja pentru un nou concurs. La finele acestei săptămâni, sportivii care au reprezentat liceul la Balcaniadă şi alţi doi atleţi, se vor prezenta la Campionatul Naţional de Juniori II. Vor face deplasarea la Bucureşti atleţii pregătiţi de Rodica Tomoiagă şi Angela Popescu. Este vorba despre Andreas Vlădulescu, Ionuţ Piţigoi, Alin Firfirică, Andrei Neagoe şi Mădălin Popa. Profesorii de la CNMB se aşteaptă ca elevii lor să se întoarcă de la acest concurs cu cel puţin trei medalii, date fiind rezultatele din trecut pe care aceştia le-au obţinut la cele mai importante concursuri naţionale. (S.S.)