Liga IVFotbal

”Așchie” a trimis balonul sub transversală în secunda 35. ”Zizel”, trei goluri pentru Budești, cu Olympic, niciunul validat

În etapa a IX-a din Liga a IV-a, Viitorul Budești a primit vizita ultimei clasate, Olympic Rm. Vâlcea. În ciuda rezultatelor nesatisfăcătoare înregistrate de trupa lui Dan Bărbuț în acest sezon, se anunța un meci echilibrat, dar spectaculos, cu multe goluri. Au fost doar trei, dar multe alte ocazii, ratate de ambele tabere. Jocul a început practic de la scorul de 1-0. În secunda 35, la prima acțiune de atac, ”Așchie” (Cătălin Băluță), de nicăieri a ”scos” o execuție impecabilă. L-a văzut pe portar puțin ieșit dintre buturi și a trimis balonul sub transversală. ”Elevii” lui Tică Negrescu au avut șanse să-și dubleze avantajul. În primele 45 de minute, chiar au mai înscris o dată, prin căpitanul Marian Mătăsaru. Golul nu a fost validat. S-a ridicat off-side. ”Olympicii” au ajuns de mai multe ori în situația de a marca. Costi Ilie, Mitrea și Marius Pufu (chiar și din postură de 1/1 cu portarul advers) au ratat. S-a evidențiat Răzvan Gherguș, tânărul din poarta budeștenilor, care a avut evoluții remarcabile pe toată durata jocului. Romeo Stoian a fost, de asemenea, de netrecut. A scos balonul și de pe linia porții. Laurențiu Gherguș și Mădălin Rentea au făcut și ei o treabă bună în defensiva gazdelor. Fundașul Laurențiu Gherguș a jucat alături de ambii băieți. Andrei a fost în ”câmp”, iar Răzvan, între buturi.

La 10 minute după pauză, Viitorul și-a dublat avantajul. Vali Bogorodea s-a luptat pentru minge în apropiere de linia de margine, a câștigat duelul la cap cu un adversar, a pătruns în banda dreaptă și a trimis o diagonală pe sub portar: 2-0. După cel din prima repriză, ”Zizel” Mătăsaru a mai avut alte două goluri anulate în partea secundă. Unul pentru fault la portar, altul pentru off-side. Pe final de meci, în minutul 90, Olympic a redus din diferență. ”Arabul” Cosmin Popa a scos o lovitură de pedeapsă, transformată de Costi Ilie: 2-1, rezultat înregistrat și după cele trei minute de prelungiri.