Liga IVFotbal

AFC Băbeni a câștigat ”derby-ul suferinței”! 2-0, scor periculos pentru gazde

Singurul meci care a avut loc duminică, la Liga a IV-a, a fost derby-ul din subsolul clasamentului, dintre penultima și ultima clasată, Foresta Malaia și AFC Băbeni. Gazdele au deschis scorul în prima repriză, după o lovitură liberă și o minge respinsă în față de portarul advers. La aproximativ 15 minute de la reluare, au dublat diferența. La 2-0, cele trei puncte păreau aproape. S-a dovedit un scor periculos. Oaspeții au reușit să întoarcă soarta întâlnirii. Eugen Roșu, Vali Totescu și Alin Croitoru au făcut patru schimbări inspirate. Juniorii nu s-au temut de miza jocului și au schimbat cursul acestuia. De la 2-0 s-a făcut 2-3. Purcărin, Vladu, din penalty și Mutu (care a scos lovitura de pedeapsă din care s-a făcut 2-2) au marcat pentru AFC Băbeni. ”La 0-0 am avut trei ocazii clare. Apoi am fost conduși, dar am avut puterea să revenim. Ei cu mai multă experiență, elan, noi cu energie, prospețime … Mă bucur că nu am dezarmat după ce am fost conduși cu 2-0. Acest succes este în primul rând unul de moral pentru noi. Imposibilul devine posibil. Am făcut trei puncte în două etape, adică jumătate din câte s-au obținut într-un întreg tur de campionat”, a declarat Eugen Roșu, antrenorul de la AFC Băbeni.