Liga IIIFotbal

Adi Tilioiu a adus bucuria în Zăvoi în minutul 90+6, la ultima fază a meciului cu Petrolul!

Vineri, 6 octombrie, SCM Rm. Vâlcea a înfruntat, în Zăvoi, Petrolul Potcoava. O victorie era vitală pentru ”municipali” pentru a ieși din criză și a ridica, un pic, presiunea de pe umerii lor. În șase etape aveau patru înfrângeri și doar două victorii. Câștigaseră doar în prima etapă, la Roșiori, la debutul în Liga a III-a și apoi la limită, cu Cozia Călimănești, pe teren propriu. Potcoava stătea mai bine. Avea două victorii, două remize și două înfrângeri. A venit la Vâlcea cu gândul de a pleca măcar cu un punct. S-a apărat pe două linii, sperând că în încercarea de a deschide scorul SCM va greși și va reuși să profite, să surprindă, eventual, pe contraatac. Ceapă a fost primul care a amenințat poarta adversă cu un șut centrare, la care intervenit portarul Dragoș Trașcă, un fotbalist ”de-al casei”, care a evoluat, în trecutul apropiat, pentru Viitorul Dăești, Flacăra Horezu și chiar Sparta Rm. Vâlcea. Apoi Ovidiu Popescu a avut o acțiune bună, a driblat de două ori, a câștigat o poziție bună, dar a trimis defectuos, cu exteriorul. Cu o alegere mai inspirată, schimba tabela. Imediat, vâlcenii au cerut penalty pentru jucarea mingii cu mâna la șutul lui Olaru. Tot el l-a mai încercat pe Trașcă, dar portarul oaspeților a fost la datorie. Pe final de repriză s-a consemnat și cea mai mare ocazie a gazdelor. Turcu, din întoarcere, de la 20 de metri, a trimis balonul în transversală.

Repriza secundă a început mai curajos pentru oaspeți. Niță a șutat puțin peste transversală, apoi Magraon l-a încercat pe Gherguș. În minutul 56, a fost triplă schimbare la SCM. Au intrat Tilioiu, Abănăriței și Bîrzan. La prima atingere de balon, Tilioiu a fost aproape de a aduce Vâlcea în avantaj. Trașcă a ieșit greșit dintre buturi, poarta a rămas goală, dar atacantul SCM-ului nu a găsit ținta. Mingea s-a oprit în bară. Apoi Abănăriței a câștigat un duel la centrul terenului cu un adversar și l-a pus pe contraatac tot pe Tilioiu, care și-a pierdut, însă, din suflu și nu a mai putut finaliza decisiv. Tot Tilioiu a stat și la capătul următoarei faze ofensive a SCM-ului. Singur cu portarul a trimis cu capul în brațele acestuia. Se ridicase, însă, oricum off-side de la margine. Trașcă, Bîrzan au mai încercat să desfacă apărarea oaspeților. Partida se îndrepta spre o remiză albă. Arbitrul a arătat cinci minute de prelungire. Elevii lui Gabi Mangalagiu au rămas în atac, dar păreau incapabili să găsească o breșă în defensiva adversă. Au trecut cinci minute, arbitrul a mai lăsat o aruncare de la margine. A executat-o lung, în careu, Lăzărescu, mingea a fost prelungită în dreapta, la Tilioiu, care, cu un șut din întoarcere a stabilit scorul final și a adus bucuria în Zăvoi: 1-0.

Vâlcea a înscris la ultima fază a jocului. Are o medie de un gol marcat pe meci. Prin acest succes s-a apropiat iar de primele patru clasate, care vor intra în play-off, după sezonul regulat.

Tot vineri, în runda a VII-a din Seria a VI-a a Ligii a III-a, Unirea Bascov și Vedița Colonești au terminat la egalitate, 0-0, iar la Turnu Măgurele, Cetatea s-a impus cu 2-1 după ce fusese condusă la pauză. În etapa viitoare, SCM Rm. Vâlcea joacă la Colonești, contra viceliderei, Vedița.

SCM Rm. Vâlcea: Gherguș – Leo Săraru, Lăzărescu, Bărbuți, Ov. Popescu, Trașcă, Ceapă, Georgescu, Geantă, Olaru, Turcu. Au mai jucat: Tilioiu, Abănăriței, Bîrzan, Neacșu.

Petrolul Potcoava: Trașcă – Florica, Strejescu, Iancu, Magraon, Enăchioaia, Bîrlădeanu, Șoparu, Mihai, Stavarache, Niță. Au mai jucat: Tone, Negurescu, Răgăleanu și Ene.