Nu atât de categoric pe cât o arată scorul

Conexin Runcu – Dinamo Rm. Vâlcea 7-1

Gruparea sponsorizată de Pantelică Anghelescu a încheiat cu bine un campionat aproape perfect. La mijlocul sezonului, împreună cu jucătorii, a decis să atace promovarea, chiar dacă acest obiectiv era puţin cam îndrăzneţ pentru o echipă proaspăt înfiinţată. Aducerea unor jucători cu experienţă, disciplina întreţinută de antrenorul Dincă, au făcut ca cei aduşi să dea randamentul dorit. Astfel Conexin a ajuns să fie o echipă de temut, chiar şi pentru lidera AS Mihăeşti, o grupare care credea că nu mai are cum să piardă titlul. A avut ceva emoţii, însă a fost de-ajuns o greşeală a celor de la Conexin pentru ca soarta campionatului să fie decisă cu câteva etape înainte de final.

Băieţilor de la Conexin le-a mai rămas, astfel, doar locul 2, pentru care au luptat până-n ultima etapă. Pentru a fi siguri că nimic nu se mai poate întâmpla, aveau nevoie de o victorie în meciul cu Dinamo Rm. Vâlcea, pe care au şi obţinut-o, învingând chiar la o diferenţă mare de scor. S-au impus cu 7-1, însă rezultatul nu reflectă întocmai cum s-au petrecut lucrurile pe teren, după cum ne-a confirmat chiar delegatul echipei Conexin, Marian Lăzărescu.  „Meciul a fost echilibrat. Au avut şi oaspeţii ocazii, au atacat, însă majoritatea acţiunilor s-au cam încheiat la marginea careului de 16 metri. Ajungeau în poziţii bune, dar ratau”, ne-a spus, mai exact, Lăzărescu. Drăgoescu a deschis scorul cam după un sfert de oră de joc în urma unei lovituri libere. Gruparea lui Marian Leţa a reuşit să restabilească egalitatea în urma unei greşeli a portarului gazdă, Viorel Pană. Opriţa a readus-o pe Conexin în avantaj, 2-1 fiind şi scorul pauzei. În partea secundă gazdele au mers la fel de bine reuşind să valorifice o bună parte din ocaziile avute. Opriţa, din nou, Dincă – băiatul antrenorului, juniorul Barbu şi din nou Dincă au marcat în ultimele 45 de minute ale sezonului, astfel că meciul s-a încheiat la scorul de 7-1 în favoarea grupării ce reprezintă comuna Runcu. Rezultatul a menţinut-o pe locul 2, însă Conexin nu se mulţumeşte cu această clasare. Cum spuneam, îşi doreşte în „elită” şi se pare că nu este chiar departe de a-şi atinge obiectivul. Oficialii grupării din Runcu se gândesc la varianta de a cumpăra loc în Liga a IV-a. Rămâne de văzut de la cine, pentru că mai multe echipe de Liga a V-a şi-au exprimat această dorinţă, de a ajunge într-un eşalon superior, poate mai puţin cele care şi-au câştigat dreptul de a promova. AS Mihăeşti pare a fi singura certitudine în acest sens.  (Laurenţiu SIMA)