Alte sporturi

Bronz la Europenele de karate pentru Mihăiţă Safta

În perioada 30 noiembrie – 2 decembrie au avut loc în Veneţia (Italia) Campionatele Europene de karate, stilul shotokan, pentru cadeţi şi seniori, la care România a participat cu un număr de 40 de sportivi, două echipe de feminin şi două de masculin, printre care au fost prezenţi şi trei karateka vâlceni legitimaţi la Clubul Sportiv „Ioniţă Sport Center”: Tudorel Mihăiţă Safta (elev la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân”), Marian Petrache şi Alina Elena Mitran. Dintre aceştia, Tudorel Mihăiţă Safta a obţinut două medalii de bronz la proba Kumite, la probele de individual şi pe echipe, iar Marian Petrache a obţinut un loc 5 la concursul pe echipe. Sportiva Mitran Alina – Elena a avut o comportare meritorie, câştigat meciul pe echipe, dar echipa a pierdut la puncte.

La individual a câştigat meciul din primul tur, iar pe în turul 2 a pierdut  în prelungiri pentru cumul de penalizări. Ţinând cont că este la prima ei participare la o competiţie de asemenea nivel, antrenorul a declarat că este mulţumit de evoluţia sa. În cadrul competiţiei au participat peste 600 de sportivi din paisprezece ţări, iar din lotul naţional doar patru sportivi au reuşit să obţină medalii.