Unirea Tomşani şi-a revenit cu Viitorul Buneşti

Ultimele etape n-au fost prea reuşite pentru fosta divizionară D, Unirea Tomşani. A pierdut câteva puncte importante ce au scos-o pentru moment din lupta pentru titlu în seria III-a de la „Onoare”. Înaintea etapei se situa pe locul 4 în clasament şi şanse pentru ocuparea unei poziţii mai bune nu se întrezăreau, în condiţiile în care diferenţa între ei şi locul 3, ocupat de Progresul Măldăreşti, era de 4 puncte. Exista totuşi posibilitatea să fie depăşiţi de alte echipe şi să ajungă undeva la mijlocul clasamentului. N-au lăsat, însă, să se întâmple asta. Una dintre echipele care i-ar fi putut surclasa era chiar adversara pe care-au întâlnit-o în deplasare în această rundă, Viitorul Buneşti.

Holtei şi compania au reuşit un joc bun care le-a adus victoria. Au condus pe toată durata partidei. Mai întâi, în prima repriză, cu 1-0, la vreun sfert de oră după pauză şi-au majorat avantajul la 2-0, scorul final, de 2-1 pentru Unirea Tomşani, fiind stabilit prin minutul 80 când gazdele au beneficiat de o lovitură de pedeapsă. Pe lângă faptul că a început să le meargă din nou bine în campionat, jucătorii din Tomşani împreună cu profesorul Diaconescu sunt bucuroşi că o au alături pe Alina Constantinescu, cea care sprijină financiar echipa de juniori din comună de care se ocupă jucătorul Minerului Berbeşti, Grigore.