Favoritele s-au impus în Cupa României

• s-au stabilit echipele care vor evolua în 16-imi alături de grupările din Liga a IV-a

Duminică, 19 august, au avut loc meciurile din turul al II-lea al Cupei României, faza judeţeană, ultimul în care-au fost angrenate în competiţie doar echipe care evoluează în Liga a V-a. În majoritatea celor 13 partide desfăşurate, favoritele s-au impus fără probleme.

Două meciuri decise la penaltiuri

Două dintre meciurile jucate, adevărate derbiuri, s-au decis la lovituri de departajare. Este vorba de meciurile AS Oteşani – Minerul Costeşti, adjudecat de trupa lui Decebal Durle cu 5-4, şi de partida Inter Suteşti – Ceramica Lungeşti, câştigată de echipa lui Marian Pătruşcă, scor final 5-3.

Aşa cum se cunoaşte, din acest an, în faza judeţeană a Cupei României, în caz de egalitate după 90 de minute de joc, echipele nu au mai fost forţate să dispute şi prelungirile obişnuite de două reprize de câte 15 minute. În locul acestora s-a trecut direct la executarea penaltiurilor de departajare.

Intră în scenă echipele din Liga a IV-a

Acesta a fost ultimul tur al Cupei României la care-au participat doar echipele din Liga a V-a. Cele 14 grupări care-au trecut de acest tur vor evolua în următoarea fază, cea a şaisprezecimilor, alături de alături de grupările din Liga a IV-a. Tragerea la sorţi a meciurilor din 16-imi va avea loc în luna octombrie, partidele din această fază urmând a se desfăşura spre finele anului.

Păcăleală de… gală la Voineasa

Echipa Lotru Voineasa a cerut AJF-ului să nu fie programată în această duminică în faza judeţeană a Cupei României, deoarece pe terenul de fotbal din Malaia trebuia să se dispute un meci de fotbal demonstrativ. Întâlnirea, extrem de interesantă, urma să opună grupării din Voineasa, o formaţie compusă din câteva glorii ale Craiovei Maxima de odinioară, echipa Universitatea din 1982, care-a ajuns până în semifinalele Cupei UEFA. Partida, considerată a fi una de… gală, nu a mai avut loc, dar de câştigat cei din Voineasa tot au câştigat ceva: s-au calificat fără meci în turul al III-lea al Cupei României. Că aşa-i la AJF!