„Municipalii”, în febra jocurilor amicale

Elevii lui Marian Bondrea şi Mitică Teleşpan au un program infernal, aşa cum se plângeau unii dintre jucători, impus de cei doi tehnicieni. Antrenamentele zilnice sunt „condimentate” cu câte un meci la fiecare două zile. Astfel că, în decurs de numai o săptămână, „municipalii” au jucat cu Giroc Timişoara, Minerul Lupeni şi FCM Reşiţa, bilanţul fiind unul destul de bun: un egal, o înfrângere şi o victorie.

Egal cu timişorenii
• 1-1 cu Giroc Timişoara

La doar două zile după ce au ajuns în cantonamentul de la Băile Herculane, CSM Rm. Vâlcea au şi disputat primul meci amical din acest stagiu în compania formaţiei Giroc Timişoara. Pentru partida cu bănăţenii de la Giroc, Marian Bondrea a împărţit lotul pe care îl avea în acel moment la dispoziţie, în două, fiecare jucător având la dispoziţie aproximativ 60 de minute pentru a arăta ce poate.

Dacă prima echipă a avut o evoluţie destul de modestă, în partea a doua, jocul a fost mult mai animat. Vâlcenii au deschis scorul în minutul 75, prin Dandea. După doar câteva minute de la înscrierea golului, „municipalii” au avut oportunitatea de a se distanţa la două goluri, însă Ion Cercel a arătat că n-a scăpat de sindromul Mioveni ratând o lovitură de pedeapsă. Timişorenii au scăpat cu faţa curată după ce Vlăduţi, Onofrei şi acelaşi Dandea n-au reuşit să înscrie din poziţii mai mult decât favorabile. Când mai erau doar câteva momente de joc, pe fondul unei relaxări a jucătorilor lui Bondrea, unul dintre atacanţi bănăţeni a pătruns în care, a fost agăţat, iar arbitrul partidei a dictat lovitură de la 11 metri, din care fotbaliştii de la Giroc au obţinut egalarea, acesta fiind de fapt şi rezultatul final.
După acest meci, Marian Bondrea a spus că, încă este în căutarea unei formule de joc şi nu se poate încă pronunţa asupra jucătorilor care rămân şi care pleacă, mai ales că era un du-te-vino continuu în cantonamentul „municipalilor”. „Jucătorii sunt încă la 50 la sută din potenţialul lor. Din câte am văzut şi în meciurile cu Oltchim şi Slatina, dar şi în meciul cu Giroc, pot spune că am la dispoziţie câţiva jucători talentaţi, însă în acest moment lotul este sub nivelul pe care ni-l dorim.”

I-au bătut minerii
• 3-1 cu Minerul Lupeni

Al doilea adversar al „municipalilor” din stagiul de la Herculane a fost chiar colega de serie Minerul Lupeni. Tehnicienii celor două formaţii au hotărât care partida să se desfăşoare pe durata a două reprize de câte 60 de minute fiecare. La fel ca în meciul cu Giroc Timişoara, Marian Bondrea a decis ca jucătorii cu experienţă să intre în partea a doua a meciului. Acest lucru s-a văzut asupra rezultatului pentru că, după prima oră de joc, vâlcenii erau conduşi cu un scor de neprezentare, 3-0. Un semnal de alarmă pentru tehnicienii CSM-ului nu a fost neapărat pentru scorul înregistrat, ci mai ales pentru modul în care s-au încasat golurile. Cele trei reuşite ale „minerilor” din Lupeni au venit în urma unor faze fixe, iar acest lucru i-a pus pe gânduri pe Bondrea şi Teleşpan. Şi cum scorul a fost 3-1, golul de onoare al „municipalilor” a fost mijlocaşul Ali Calvin.
Pentru CSM au evoluat: Rusandu – Cumpănaşu, Moldovan, Stanca, Cilean – Popescu, Calvin, Trăistaru, Mandea –Vlăduţi şi Dandea. Pe parcursul meciului au mai intrat: , L. Pârvu, Chebar, Băltăţeanu, Cercel, Vişa, Vidakovic, Iordache, Sima, Mocioacă, Ekwalla, Onofrei şi Melcea.
După acest meci, Marian Bondrea s-a arătat mult mai optimist în ceea ce priveşte valoarea lotului, mai ales după „întăririle” sosite în ultima vreme. „Pute pune această înfrângere şi pe seama programului infernal pe care îl au jucătorii. Sunt conştient de faptul că băieţii sunt obosiţi, însă dacă vrem să avem rezultate trebuie să muncim foarte mult” – a spus tehnicianul echipei din Zăvoi.

În sfârşit victorie
• 2-1 cu FCM Reşiţa

Cea de-a treia confruntare a „municipalilor” a fost în compania unei alte colege de serie din viitorul sezon, FCM Reşiţa, echipă care le-a dat mari bătăi de cap vâlcenilor, în special în meciul retur din campionatul recent încheiat.
Revenind la meciul disputat în cantonamentul de la Herculane, jucătorii lui Bondrea şi Teleşpan nici nu s-au aşezat bine în teren şi deja erau conduşi cu 1-0. Portarul venit în probe de la echipa bucureşteană FC 1 Decembrie a făcut o gafă monumentală în chiar primele secunde ale întâlnirii, iar acest lucru i-a costat pe „municipali.” Din fericire vâlcenii şi-au revenit destul de repede, iar în minutul 17, în urma unei faze bine lucrate Iosif Melcea a reuşit să restabilească egalitatea. În continuare, „municipalii” au dominat jocul şi în minutul 35 nou-venitul Radovanovic, care abia sosise în catonament, a reuşit să marcheze primul gol în tricoul CSM-ului. Mai trebuie menţionat faptul că, pe lângă Radovanovic, pentru „municipalii” au mai evoluat alţi doi jucători veniţi de peste hotare, francezul Raimis şi brazilianul Guiedes. Dacă despre primul Marian Bondrea a avut numai cuvinte de laudă, însă a menţionat faptul că se vede că este în urmă cu pregătirea, în schimb despre ceilalţi doi a spus că n-au ieşit cu nimic în evidenţă atâta timp cât au evoluat şi încă nu şi-a făcut o părere despre brazilian şi francez.
În meciul cu reşiţenii, Bondrea a rulat următorii jucători: Boiţa – Mocioacă, Vişa, Stanca, Cercel – Therry, Melcea, Onofrei, Mandea – Vidakovic, Radovanovic. Pe parcursul întâlnirii au mai intrat: Rusandu, Moldovan, Cilean, Iordache,  Trăistaru, Sima, Popescu, Băltăţeanu, Calvin, Chebar, Vlăduţi, Dandea, L. Pârvu, Raimis şi Guiedes.