Doar o victorie de palmares

Cozia Rm. Vâlcea – AS Şirineasa 2-0
• trupa lui Ciofâcă a jucat cu gândul la finala Cupei României

Cu doar cinci zile înaintea finalei Cupei României, AS Şirineasa a jucat un meci fără miză la Călimăneşti. Cum era ultima etapă a sezonului, iar nici una dintre echipe nu se afla într-o zonă fierbinte a clasamentului, întâlnirea a fost doar una de palmares, încheiată până la urmă cu victoria celor de la Cozia, campioana sezonului precedent în fotbalul judeţean. Asta şi pentru că cei de la AS Şirineasa nu au forţat prea mult lucrurile, preferând să efectueze doar un bun şi util antrenament oficial, ultimul înaintea marelui meci cu Sportul.

Aşa cum era de aşteptat, prima parte a meciului s-a încadrat în tiparele prevăzute: un joc anost, de vacanţă. În aceste condiţii, cea dintâi ocazie de gol am consemnat-o abia în minutul 35, în contul gazdelor. Copos a luat o acţiune pe cont propriu, dar a şutat pe lângă poarta apărată de Mărăcine. Replica celor de la Şirineasa a întârziat să apară, tot cei de la Cozia fiind în continuare mai insistenţi, iar acest lucru a dat până la urmă roadele scontate. Cu numai un minut înainte de finalul primei reprize, Ed. Popa a reuşit să înscrie pentru 1-0.
Oaspeţii au revenit parcă mai montaţi de la vestiare, vrând parcă să le strice banchetul celor de la Cozia. S-a pus mai mult suflet şi astfel au început să apară şi durităţile. Pe care arbitrul Cristi Hoarcă a încercat să le stăpânească împărţind cartonaşe galbene în ambele tabere. Au fost sancţionaţi Tocoi, Merişan şi Copos de la Cozia, dar şi Negrea de la AS Şirineasa. În fine, pentru a linişti atmosfera pe banca de rezerve a gazdelor, Copos a înscris pentru 2-0 în minutul 75. Până la final, nu s-a mai întâmplat nimic important în privinţa scorului, deşi oaspeţii au alergat măcar după golul de onoare, pe care însă nu l-au reuşit.
Au evoluat echipele:
Cozia Călimăneşti: Pârvu – Perţa, Tocoi, Faur, Cazacu, Merişan, N. Dina, Copos, Lăcraru, Preoteasa, Ed. Popa. Antrenor Laurenţiu Mihăilă.
AS Şirineasa: Mărăcine – Niţulescu, Negrea, Sporea, Marga, Căt. Săraru, Bădălan, P. Iordache, C. Rădoi, Stoian, Drăgan. Antrenor Viorel Ciofâcă, Dan Săraru.