Cozia – Flacara, un derby onorat pe jumatate

Călimăneştenii rămân favoriţi la câştigarea campionatului

Cozia – Flacăra, un derby onorat pe jumătate

La partida derby a fotbalului judeţean, disputată între Cozia Călimăneşti şi Flacăra Horezu, gazdele puteau tranşa definitiv soarta campionatului printr-o victorie în faţa principalei contracandidate. În mod normal, nu doar Flacăra ameninţă supremaţia călimăneştenilor, ci şi Minerul Berbeşti sau AS Şirineasa, echipe cu care Cozia mai are de jucat, însă diferenţa de puncte pare a fi liniştitoare totuşi. La finalul meciului terminat la egalitate, Costel Chelcea, sponsorul-antrenor al echipei din Horezu, recunoştea faptul că echipa sa nu mai are şanse să câştige campionatul.

A arbitrat Sorescu din Piteşti

Prima surpriză a fost aceea că AJF-ul a decis ca meciul să fie arbitrat la centru de Bogdan Sorescu din Piteşti. Acesta n-a rupt gura târgului ci s-a încadrat în stilul fotbalului românesc şi al arbitrajului pe la nivel naţional. Adică n-a fost cu nimic mai bun ca arbitrii noştri, dar la final l-au felicitat toţi! În startul partidei n-a văzut un fault al lui Dobay la Pătroi, apoi l-a iertat pe Chiriţoiu când portarul horezenilor l-au înjurat pe Iordache pentru un presupus ofsaid, iar pe finalul primei reprize a permis unui jucător de la Flacăra să intre în teren chiar pe partea pe care se disputa faza şi nici n-a sancţionat un fault al lui Perţa asupra lui Milosteanu. În startul reprizei a doua, când oaspeţii au solicitat penalty, n-a dictat nimic, nici măcar nu i-a avertizat pe cei de pe bancă de-l înjurau copios. Nu mai spunem de modurile ciudate de a aprecia legea avantajului şi de faptul că n-a văzut secunde bune de timp (până i s-a strigat din tribună) că asistentul Demetrescu era cu steagul sus semnalizând un ofsaid.

Prima repriză, la discreţia gazdelor

Ocaziile de poartă au apărut repede, încă din primele minute ale meciului, iar cei care au fost la cârma partidei au fost gazdele. Preda a şutat pe lângă bară (min. 3), tot el şi Văduva au scăpat singuri cu Grigore şi Chiriţoiu, dar „Neamţu” n-a pasat decisiv, preferând un dribling în plus. Golul de 1-0 s-a marcat în minutul 24, la capătul unei faze tipice de contraatac, purtată în viteză cu centrare foarte bună de la Preda, preluare pe piept reuşită de Văduva (cu adversar lângă el) şi şut pe colţul lung: 1-0. Faza se repetă aproape identic după încă un minut, dar fără gol. Reţeta de succes a purtării atacurilor în viteză dă roade în minutul 26, atunci când Preda scapă la limita ofsaidului (anulat de imobilitatea lui Cârjan), a intrat în careu şi a înscris pentru 2-0.Cascada de ratări continuă cu Robert Dina, care a tras în portar, mingea i-a revenit şi nici în a doua fază n-a reuşit să înscrie, însă Văduva avea să fie campionul ratărilor. Flacăra Horezu s-a limitat doar la a lupta pentru posesia mingii la centrul terenului şi n-a creat ocazii clare de gol

Călimăneştenii s-au egalat singuri

Flacăra Horezu a început mai bine repriza a doua şi a arătat că poate relansa partida. Au solicitat, cum spuneam, un penalty, au trimis mingea şi în bară prin Pătroi, iar Milosteanu a ratat în minutul 51 ocazia de a marca. Tocmai când jocul se echilibrase, Cârjan face un henţ absolut inutil la centru terenului, vede cartonaşul galben şi, pentru că mai avea unul, este eliminat. Flacăra părea victimă sigură. Apoi începe dominarea gazdelor şi ies în evidenţă ratările monumentale ale lui Văduva, ratări ce l-au exasperat pe antrenorul Mircea Savu atât de tare încât, dacă ar fi avut o „puşcă”, sigur îl „executa” pe ratangiul atacant. Tocmai când să consemnez că echipa din Călimăneşti nu e Steaua Bucureşti să piardă de la 2-0, fundaşii Coziei se fac de râs şi Mocioacă a trimis în propria poartă. Era minutul 74! Sarabanda ratărilor călimăneştene a fost reluată de Preda, completat, desigur, de Văduca (care a fost imediat înlocuit în minutul 81, adică după golul de 2-2 marcat involuntar după părerea noastră de Perţa (a tras Cruceru în el) dar Milosteanu a fost acolo şi a atins puţin mingea, şi cu mingea după părerea gazdelor, nu însă şi a oficialilor prezenţi la meci.

Dezinteres din partea presei vâlcene

Dovada cea mai clară a interesului pe care o are presa faţă de fotbalul condus de Mihai Persu o reprezintă lipsa ziariştilor de la unul dintre cele mai importante partide ale Diviziei D. Doar ARENA, firesc, a preferat să informeze iubitorii fotbalului cu cele întâmplate la Călimăneşti. Oficialităţile prezente n-au fost nici ele prea multe, doar preşedintele Mihai persu împreună cu secretarul Iustin Croitoru, a mai venit vicele Pintilie şi observatorul AJF Emil Râmniceanu, precum şi şeful arbitrilor vâlceni, Ion Tudorică.

Nea Toli are nevoie de parbriz nou

Jocul disputat a avut cursivitate. Ambele echipe au jucat frumos şi a fost una din rarele confruntări de la Călimăneşti în care mingea n-a ajuns în Olt. E drept că s-a mai tras şi peste poartă, normal, iar o astfel de ratare a făcut ca mingea să ajungă pe parbrizul maşinii doctorului Mihai Constantin, celebrul „Nea Toli”. La final a constatat că parbrizul a fost spart şi necesită să fie înlocuit. În altă ordine de idei să menţionăm că după meci Costel Chelcea a avut o discuţie interesantă cu Mihai Persu şi i-a adus la cunoştinţă acestuia că în etapa precedentă arbitrul Alin Voicescu şi-a bătut joc de echipa sa şi l-a eliminat gratuit pe atacantul Mihai Buga.