Fără categorieLiga III

FC Ghecon, penultima din campionat

• echipa lui Dan Mazilu a suferit a doua înfrângere din actualul sezon, fiind învinsă săptămâna trecută şi de Oltul Slatina

După eşecul cu 0-2 înregistrat pe teren propriu, la Berbeşti, în runda inaugurală a Ligii a III-a, pentru Ghecon Lăpuşata a urmat deplasarea la Slatina, acolo unde nou-promovata nu a reuşit să smulgă nici măcar un rezultat de egalitate, după meciul susţinut în compania celor de la ALRO. Roşoagă şi compania au pierdut şi acest duel cu 1-0, singurul gol al partidei fiind marcat în repriza secundă, mai precis în minutul 74, de Bârsan, un fotbalist legitimat chiar în săptămâna dinaintea meciului cu Ghecon.
Având o experienţă deosebită la acest nivel, iar ca obiectiv, în acest sezon, promovarea în Liga a II-a, elevii lui Dan Mănăilă au controlat ostilităţile pe teren din primul şi până în ultimul minut de joc.

Până la urmă, la final, s-au bucurat pentru o victorie muncită. Din păcate, de partea cealaltă, fotbaliştii vâlceni nu au reuşit să-şi creeze prea multe ocazii de poartă, singura grijă fiind aceea de a nu primi gol.
Prezent la meci, pe Stadionul „1 Mai” din Slatina, deputatul Dan Mazilu s-a arătat destul de dezamăgit la finele celor 90 de minute, spre surprinderea sa echipa pe care o sponsorizează suferind astfel cel de-al doilea eşec din actualul sezon. „Nu am avut nicio şansă la Slatina. Adversarii au fost mult peste nivelul nostru. Niciunul dintre atacanţi nu a reuşit să-şi creeze o ocazie concludentă de a marca. Trebuie să admitem că ne va fi foarte greu în campionat. Însă nu ne dăm bătuţi, pentru că dorim ca, şi în sezonul viitor, judeţul nostru să figureze tot cu două echipe în Liga a III-a. Chiar dacă suntem criticaţi în momentul de faţă, până la urmă rezultatele nu sunt chiar atât de slabe, pentru că cele două adversare au multă experienţă în aceste eşaloane naţionale. Orice echipă care face saltul la un nivel superior are nevoie de timp pentru acomodare”, s-a exprimat după meci unul dintre jucătorii echipei FC Ghecon.
De altfel, chiar şi antrenorul Viorel Ciofâcă a anticipat înainte de începerea campionatului un parcurs nu tocmai fast în primele trei etape, însă i-a îndemnat pe jucători să nu dezarmeze, pentru că, pe parcurs, vor veni şi rezultatele pozitive. Până atunci, cele două eşecuri consemnate în campionat i-au trimis pe cei de la FC Ghecon pe penultima poziţie în clasament, având trei goluri primite şi niciunul marcat şi, totodată, un minus 3 la „adevăr”.

Misiune imposibilă în Bănie

Pentru campioana Vâlcii din sezonul trecut urmează încă o etapă de foc, în compania celor de la Prometeu Craiova. Gruparea din Bănie a obţinut săptămâna trecută un rezultat de egalitate (1-1) chiar pe terenul formaţiei FCM Târgovişte. Aşa cum se cunoaşte, dâmboviţenii i-au învins pe vâlceni în prima etapă a campionatului, pe stadionul din Berbeşti. Echipa finanţată de deputatul Dan Mazilu porneşte încă o dată cu şansa a doua, fiind, pentru moment, condamnată la ultimele locuri.