Punct important în lupta pentru evitarea retrogradarii

Petrolul II Drăgăşani – Petrodam Măciuca 1-1 (0-1)

Punct important în lupta pentru evitarea retrogradării

Pe un excelent gazon, dar în faţa unui număr mic de spectatori (aproximativ 30), pe o vreme ce se anunţa a împiedica desfăşurarea jocului (o scurtă ploaie torenţială), petroliştii drăgăşeneni au smuls un punct în faţa unui adversar care, dacă era puţin mai pragmatic, pleca cu toate punctele.

Fără portarul titular (în locul lui jucând mijlocaşul Tocoi) şi numai cu un jucător de rezervă, cei din Măciuca au surprins prin dăruire şi sacrificiu, „muşcând” ori de câte ori li s-a ivit ocazia. Iar dacă au făcut-o numai o singură dată, vina le aparţine, pentru că nu au crezut în şansa lor până la sfârşitul partidei. Petroliştii s-au complăcut în multe ratări (Sticlaru, Munteanu) şi într-un joc stereotip la care Costel Briceag le-a răspuns prin contraatacuri tăioase la acer a excelat Bălan (cel mai bun jucător de pe teren). Nici introducerea experimentaţilor Zamfir şi Tudor la începutul reprizei a doua, nu a adus acea motivaţie de care avea nevoie echipa gazdă, dezamăgind atât pe antrenorul Ionescu, cât şi pe preşedintele Dobre.

– minutul 15: 0-1, o minge centrată în careul echipei gazdă, Ciocîia şi Munteanu se autoinvită, balonul rămas între ei este preluat de Bălan care îndeplineşte o simplă formalitate;

– minutul 73: 1-1, Sticlaru ia o acţiune pe cont propriu, este faultat în interiorul suprafeţei de pedeapsă şi tot el transformă penalti-ul acordat.

Deziluzia mare a oaspeţilor a fost că finanţatorul echipei – Dan Niţu (cele ce susţine şi formaţia Cozia Călimăneşti) nu a fost la acest joc, sugerându-i-se să nu vină pentru a nu vedea o înfrângere catastrofală a propriei sale echipe. Dar, iată că fotbalul este plin de surpize!
Au evoluat formaţiile:

Petrolul II Drăgăşani (echipament roşu-albastru): Ciocîia – Ciocea, Munteanu (cpt), Cărămidă, Roşu,Drăguşin, Gonţ, Butişteanu, Ionescu, Sticlaru, Barbu. Au mai evoluat: Mitrache, Tudor, Pană şi Zamfir.

Petrodam Măciuca: Tocoi – Marinescu, Sîntion, Merişanu, Popescu, Munteanu, Ionescu (cpt), Zamfirescu, Bălan, Făurar, Preda. A mai jucat Dina.

Au arbitrat bine: Cătălin Buşi (centru), ajutat la cele două linii de Nicolae Dobrică şi Marius Dincă. Observator AJF: Mircea Cîrceag (toţi din Rm. Vâlcea).