Înfrângere cu Petrolul

După ce în urmă cu o săptămână cele două grupări terminaseră la egalitate partida disputată la Drăgăşani, scor 2-2, de data aceasta câştig de cauză au avut ploieştenii care s-au impus cu 2-1. După un drum destul de obositor care a durat aproximativ 6 ore elevii lui Alin Artimon au ajuns la stadionul „Ilie Oană”, s-au echipat repejor după care au intrat pe teren pentru a disputa acest amical. În ciuda oboselii acumulate pe drum, „municipalii” au avut un debut de partidă destul de bun, însă, o dată cu trecerea timpului ploieştenii au trecut la conducerea jocului. În minutul 36, Petrolul a reuşit să deschidă scorul după o fază creată de căpitanul Marinescu, acesta a pasat în lung de linie pentru Odoroabă care a reuşit o centrare perfectă la colţul scurt pentru Arnăutu care a reluat din prima fără speranţe pentru Perianu, scorul devenind 1-0.

În continuare, meciul a fost unul destul de atipic pentru perioada de pregătire în care ambele echipe au căutat să se anihileze reciproc, de aici rezultând un joc cu puţine faze de poartă. Şi în partea secundă, marea majoritate a atacurilor celor două formaţii s-au oprit undeva pe la marginea careurilor. La fel ca şi în amicalele precedente, Alin Artimon a folosit prima garnitură doar 60 de minute după care a început sarabanda schimbărilor. În ciuda acestui joc destul de încâlcit, în ultimele 5 minute ale partidei s-au mai înscris două goluri, câte unul de fiecare parte. Mai întâi, ploieştenii şi-au mărit avantajul în minutul 85 în urma unui penalti obţinut de Muţiu în urma unui fault făcut de tânărul Pârvu în suprafaţa de pedeapsă. La fel ca la Drăgăşani, penaltiul a fost executat cu siguranţă de Odoroabă şi scorul a devenit 2-0. „Municipalii” au reuşit să reducă din diferenţă abia în minutul 89 când Jaka Stromajer a înscris în urma unei lovituri de cap. De altfel, slovenul a reuşit să marcheze la una din rarele oportunităţi pe care vâlcenii şi le-au creat la poarta „lupilor galbeni”, în rest marea majoritate a atacurilor trupei lui Artimon terminându-se undeva pe la 16 metri de buturile adverse. Aceste lucru s-a datorat în multe momente ale partidei de la Ploieşti şi unora dintre jucători care au preferat individualitatea în dauna jocului colectiv. La finalul meciului încheiat cu victoria Petrolului, scor 2-1, tehnicianul Alin Artimon a spus că este parţial mulţumit de prestaţia jucătorilor săi. „A fost un joc uşor atipic perioadei de pregătire în care ambele echipe au căutat să se anihileze reciproc. De altfel, noi am căutat să jucăm specific unui meci de deplasare în care am fost mai mult preocupaţi de faza defensivă şi tocmai din acest motiv nu ne-am creat foarte multe ocazii de a marca. Însă acest lucru nu scuză cu nimic prestaţia unora dintre jucători care, de foarte multe ori, au ales soluţii individuale, în locul unora colective, iar acest lucru nu este normal să se întâmple mai ales că adversarul te taxează imediat” – a spus Artimon.
Pentru CSM Rm. Vâlcea au evoluat: Perianu – Pasăre, Kutlacek, Dinu, Goge – Popa, Dobre, Popescu, Gârlă – Câju, Stromajer. În partea a doua au intrat: Rusandu, Boroiban, Săceanu, Dandea, Vişa, Pârvu şi Roşca.  (R.D.)