Alte sporturi

Vâlcenii se pregătesc pentru Grand Prix

Sâmbătă, 17 ianuarie, la Rm. Vâlcea, a avut loc etapa judeţeană destinată juniorilor III din cadrul Campionatului Naţional de Atletism. Competiţia a fost organizată de DSJ Vâlcea, în parteneriat cu Asociaţia Judeţeană de Atletism. La proba de 60 metri viteză (fete), pe primul loc s-a clasat Olguţa Chiriţă, pe II – Andreea Piţigoi şi pe III – Tatiana Lixandra. Din rândul băieţilor, Marian Matei s-a clasat pe prima poziţie, Andrei Neagoe pe a doua, iar Mădălin Bârzăgeanu s-a mulţumit cu locul III. Proba de 200 metri plat a avut-o câştigătoare pe Olguţa Chiriţă, iar Adriana Conea s-a clasat pe poziţia secundă, în timp ce Tatiana Lixandra a fost pe cea de-a treia. Clasamentul probei de săritură în lungime a avut pe primele trei locuri următorii atleţi: 1. Adriana Conea, 2. Andreea Piţigoi şi 3. Georgiana Langa (la fete); 1. Andrei Neagoe, 2. Marian Matei şi 3. Tiberiu Badea (la băieţi).

La aruncarea greutăţii s-au remarcat: Laurenţiu Brănescu (locul I), Andrei Truţă (II) şi Alin Firfirică (III). Următoarea competiţie pentru care se pregătesc atleţii vâlceni va avea loc pe 31 ianuarie, la Bucureşti, acolo unde se va desfăşura un interesant Grand Prix, primul din acest an. (O.D.)