I-au „deraiat” în propriul depou!

• CSM-ul a spulberat în deplasare CFR-ul cu un neverosimil 6-1

Înainte de săptămâna care tocmai s-a încheiat antrenorul Alin Artimon îşi avertiza jucătorii că vor avea şapte zile de foc în urma cărora pot ajunge pe podium sau la retrogradare. Surprinzător sau nu, iată că după „săptămâna patimilor” în care „municipalii” au întâlnit trei dintre cele mai bune echipe ale seriei, Unirea Alba Iulia, UTA Arad şi CFR Timişoara, echipa trioului Artimon – Teleşpan – Ivan a adunat şapte puncte magice. După rezultatele pozitive înregistrate în ultimele două partide vâlcenii au poposit în Timişoara, pe stadionul de lângă Gara Mare, cu gândul de a pleca cu puncte. Şi iată că le-a ieşit cu toate că după începutul furibund de partidă al gazdelor nici cel mai optimist suporter al echipei pregătite de Artimon nu putea să prevestească ce avea să urmeze.

Cele două formaţii au păşit pe gazon, gazdele şi-au câştigat după tragerea la sorţi dreptul de a repune primii mingea în joc de la centrul terenul şi… Vukasinovic îi împinge mingea în faţă lui Guzman, acesta îi pasează ideal pe dreapta lui Stan, mijlocaşul bănăţean îl surprinde puţin avansat pe Perianu şi trimite un lob perfect care se opreşte în plasa porţii vâlcene. Stupoare, era secunda 20 a meciului, timişorenii conduceau cu 1-0 şi toată lumea se gândea că avea să urmeze un dezastru. Însă, s-a văzut treaba că Alin Artimon a ştiut să lucreze foarte bine la psihicul jucătorilor care n-au acuzat şocul primirii unui gol atât de repede şi au reuşit să revină. În minutul 8, Sergiu Popescu l-a lansat excelent pe Stromajer care a pătruns în suprafaţa de pedeapsă a timişorenilor şi chiar în momentul când se pregătea să şuteze a fost agăţat de fundaşul stânga Liviu Ştefan şi centralul Sorin Corpodean n-a avut nici un moment de ezitare, penalty şi eliminare pentru bănăţean care a faultat în postură de ultim apărător. Lovitura de pedeapsă a fost executată precis de Enache Câju şi meciul era relansat. Restabilind egalitatea şi cu un om în plus pe teren vâlcenii s-au instalat confortabil în jumătatea adversă. În minutul 18, Iulică Popa a executat excelent un corner, iar căpitanul Ciprian Dinu a reluat mingea cu capul fără speranţe pentru portarul Cioloca ducând scorul la 2-1. Deşi se aflau în avantaj „municipalii” au continuat să domine partida înghesuindu-i serios pe bănăţeni undeva pe la 20 de metri de propria poartă. Din nefericire pentru gazde în minutul 37 aveau să-l piardă şi pe portarul Cioloca după ce acesta s-a ciocnit violent de masivul atacant sloven al vâlcenilor Jaka Stromajer şi n-a mai putut continua partida. Dacă la finalul primelor 45 de minute de joc vâlcenii ar fi condus la 3-4 goluri diferenţă, nimeni n-ar fi avut nimic de obiectat, pentru că jucătorii lui Artimon au ratat ocazii rarisime în minutele 31, 33, 43 şi 45, însă la pauză scorul avea să fie doar 1-2.
După pauză, culmea tot vâlcenii au ieşit mai motivaţi de la cabine şi după numai două minute au fost foarte aproape de al treilea gol, dar mingea expediată de Stromajer a ţintit bara porţii apărate de Mutu. Însă, a venit şi minutul 63, moment în care şi-a început sarabanda de goluri Jaka Stromajer, slovenul trecându-şi un cont un hatrick. Mai întâi a profitat din plin de o indecizie a goalkeeperului bănăţean după o centrare a lui Popa şi a îndeplinit o simplă formalitate punând latul pentru 3-1. Apoi, în minutul 71, acelaşi Stromajer a profitat din plin de bâlbâiala fundaşilor centrali de la CFR, a preluat, l-a driblat şi pe portarul Mutu şi a înscris ducând scorul la 4-1 în favoarea vâlcenilor. Însă, calvarul gazdelor era departe de a se fi încheiat pentru că în minutul 77 Ciprian Dinu trimite o torpilă de la aproximativ 40 de metri, iar portarul Mutu, în disperare de cauza, a boxat mingea în propria poartă, iar diferenţa dintre CFR şi CSM era acum de patru goluri. În disperare de cauză şi încercând să limiteze proporţiile scorului, bănăţenii, în momentul în care aveau mingea încercau, culmea, să aibă o posesie cât mai îndelungată. Degeaba au încercat gazdele să ţină cât mai mult mingea la ei pentru că în minutul 88 scorul avea să devină 6-1 pentru „municipali” după ce Jaka Stromajer l-a mai executat încă o dată pe ghinionistul Mutu. Ultimul fluier al lui Corpodean avea să pună capăt umilinţei pentru ceferiştii din Timişoara care au arătat prin jocul lor din ultimele minute că vor să se încheie cât mai repede această partidă. După această victorie zdrobitoare în faza celor de la CFR Timişoara, CSM Rm. Vâlcea urcă pe locul 3 în clasament acumulând 22 de puncte, la fel ca şi ocupanta locului secund FCM Tg. Mureş şi cu două mai puţin decât liderul Unirea Alba Iulia.
Au evoluat formaţiile:
CFR Timişoara: Cioloca (’37 – Mutu) – Dudaş, Goşa, Feleagă, Ştefan – Bertea, Stan (’72 – Rada), Paleacu, Străuţ – Vukasinovic, Guzman (’53 – Pecarov).
CSM Rm. Vâlcea: Perianu – Pasăre, Dinu, Kutlacik, Goge – Popa (’75 – Melcea),  Facundo (’59 – Gârlă), Sg. Popescu, Dobre (’69 – Grecu) – Câju, Stromajer.