Greu şi în Liga a V-a pentru popeşteni

Era greu de anticipat la începutul acestui an că vor avea loc schimbări la Popeşti de o aşa mare importanţă. Chiar dacă mergea prost în campionat, puţini s-au gândit că Luncavăţul va retrograda. Aşa s-a întâmplat şi cu primarul Şerban, considerat învingător încă dinaintea alegerilor. Însă sorţii au făcut ca toate planurile celor de acolo să fie spulberate. Şi la politică, şi la fotbal. Acum Luncavăţul a ajuns în Liga a V-a, însă şi aici pare să aibă o misiune dificilă. Asta datorită faptului că din vechea echipă nu au mai rămas decât vreo patru jucători. Restul sunt doar juniori de a căror pregătire se ocupă poştaşul Cătălin Sima.

Are ca şi obiectiv doar formarea unei echipe competitive, nu şi revenirea în elita fotbalului judeţean. Aşa că popeştenii nu au de ce să-şi facă griji, mai ales că mai jos de acest eşalon nu au unde se duce. Tocmai din acest motiv, rezultatul din prima etapă, când au pierdut cu 5-4 în faţa celor de la AS Oteşani, nu-i îngrijorează. Dimpotrivă, sunt mulţumiţi că au reuşit să pună probleme celor de la Oteşani şi chiar au avut şansa să obţină mai mult de la un meci în care Mitu de la gazde şi Dima de la oaspeţi s-au întrecut în goluri. Primul care-a marcat a fost Mitu, în minutul 11. Dima şi-a început seria reuşitelor abia în minutul 31 când a marcat golul egalării pentru Luncavăţul. Imediat, tot el şi-a adus echipa în avantaj, însă până la pauză Mitu a revenit în avantaj, înscriind încă două goluri pentru echipa sa. Date fiind cele petrecute până atunci, se anunţa o repriză secundă la fel de disputată. Aşa a şi fost. S-au mai marcat încă patru goluri. Două gazdele, prin Tănase şi acelaşi Mitu, şi două oaspeţii, prin Şerban şi Dima, care-au făcut ca meciul să se încheie cu scorul de 5-4 în favoarea grupării din Oteşani. (Laurenţiu SIMA)