12 echipe participă la Cupa Ligii Juniorilor Vâlceni

După încheirea campionatului, s-a dat startul Cupei Ligii Juniorilor Vâlceni la minifotbal. S-au înscris 12 echipe. Două dintre ele sunt coordonate de Robert Sinişteanu, unul dintre promotorii competiţiei. Este vorba despre Metafora şi Academia Steaua Adevărată (ASA), unde se antrenează începătorii.

”Am început rău Cupa. Am pierdut în faţa Santos-ului. Este vicecampioana stagiunii trecute. Am început bine partida, am deschis scorul, dar nu am continuat la fel. Am intrat la pauză conduşi cu 6-1. Am făcut greşeli îngrozitoare în apărare, am suferit mult. Am pierdut mulţi jucători după acest sezon, au fost luaţi de echipe foarte bune din ligă, iar fără ei iată că nu am putut ţine pasul. Calificarea nu este încă jucată. Trebuie să câştigăm cu Icon meciul următor şi să luptăm în continuare. Asta este, învăţăm din greşeli. Academia s-a descurcat binişor. Chiar dacă am pierdut cu 12-1, vorbim de CSŞ, ocupanta podiumului în ligă şi de Academia ASA, începătorii de la Metafora, copii de 8-11 ani în medie. Cel mai mare de pe teren avea 12 ani. CSS are medie de vârstă 14 ani. Totuşi am avut ocazii, în primele 8 minute nu am primit gol. După prima repriză CSŞ avea un avantaj de doar două goluri. După pauză am marcat pentru 2-1, după care s-a văzut de ce copiii aceia nu joacă la prima echipă a Metaforei. Au luat goluri, au făcut gafe, CSŞ a marcat superb chiar şi din foarfecă… A fost un meci în care totuşi am ratat vreo 7 ocazii, de 3 ori singur cu portarul. Am fost foarte dezamăgit de atitudinea arătată de cei de la Metafora, că la Academie atunci când am înscris-o în cupă nu am făcut-o cu speranţe de a mă califica de nu ştiu unde. Noi mergem înainte. Vreau ca în acest sezon Metafora să lupte pentru titlul de campioană judeţeană de juniori la minifotbal. Vom vedea dacă este posibil. Noi ne antrenăm proprii jucători, am şi vândut foarte mulţi copii la cluburile Ligii. De la mine cumpără granzii Ligii, cum s-ar spune: Icon, Santos, LPS, Rayn, Atletico, Ostroveni… Jucătorii antrenaţi la Metafora şi ASA sunt căutaţi în ligă. Si cu toate acestea reuşim să ne menţinem la un nivel bun şi am evitat ultimul loc. Sper să luptăm pentru titlu, va fii foarte greu, LPS a luat titlul la 20 de puncte de locul 2… Dar consider că dacă am evitat ultimul loc când toată lumea nu ne dădea nicio şansă şi am reuşit să construim un grup unit şi puternic, cu cea mai mica medie de vârstă din ligă, cred că orice este posibil. Cine ştie, poate se vor spune lucruri frumoase despre noi la final de sezon. Şi sper ca în timp să vadă cineva ce încerc să fac în această Ligă şi în fotbal, să ieşim ca ţară din această mocirlă în care suntem ca fotbal. Să ne dezvoltam şi noi odată. Vreau să fie mulţi oameni implicaţi pentru a face ceva”, a transmis Robert Sinişteanu.

Cupa Ligii Juniorilor Vâlceni:

• Etapa 1:
Santos (fosta FCSB) – Metafora       7-2
Academia Steaua Adevărată – CSŞ   1-12
*) Yanis Ciobanu a marcat din foarfecă pentru CSŞ golul etapei; Augustin Şandra a înscris la 2-1 pentru Academie după o fază individuală
Dinamo – FCM Gogu                     0-15
LPS Vâlcea – CSM Ostroveni           3-5
*) debutanta CSM Ostroveni a ”răpus” campioana Ligii, care a jucat în inferioritate numerică