„Dubla” lui Geantă şi reuşita lui Balauru au făcut diferenţa

CSM RM. VÂLCEA – FC ARGEŞ 3-0

După ce au fost înfrânţi fără drept de apel de UTA Arad (0-4), în etapa precedentă a Ligii a II-a, fotbaliştii de la CSM Rm. Vâlcea s-au reabilitat în faţa propriilor suporteri graţie succesului categoric pe care l-au obţinut la finele săptămânii trecute, în dauna echipei FC Argeş (3-0). Jucătorii pregătiţi de Laurenţiu Tudor şi Sorin Bucuroaia au făcut o bună propagandă fotbalului de calitate, spre deliciul celor câteva sute de spectatori care au ţinut să fie prezenţi la acest meci. Doar lipsa de concentrare în faţa porţii adverse au făcut ca scorul final să nu fie chiar mai mare!

Euro-goluri demne de genericele TV

Scorul a fost deschis de Bogdan Geantă, în minutul 11, la capătul unei frumoase acţiuni personale: tânărul atacant vâlcean a driblat un adversar la 18 metri, iar apoi l-a învins pe portarul Fundulea cu un şut puternic din afara careului: 1-0. Jucătorii de la CSM au continuat să joace la fel de dezinvolt şi după înscrierea golului, irosind alte oportunităţi de a se desprinde pe tabela de marcaj, astfel că la pauză s-a consemnat un avantaj minim în favoarea echipei vâlcene.
Ocaziile s-au succedat la poarta argeşenilor şi în repriza secundă, dar lipsa de concentrare şi-a spus din nou cuvântul. În replică, urmaşii marelui fotbalist Nicolae Dobrin puteau da lovitura pe contraatac, mai întâi prin Rover Cârstea (al căruia şut a fost blocat miraculos de portarul Iorga), iar apoi prin Alin Popa (care s-a împiedicat în minge la marginea careului de 16 metri). În ultimele 10 minute de joc, jucătorii de la CSM au mai înscris de două ori, mai întâi prin Balauru, iar apoi prin acelaşi Geantă, golurile semnănând izbitor cu cel reuşit în prima repriză. Vâlcenii au încheiat astfel en-fanfare un meci pe care l-au avut controlat de la un capăt la celălalt.
Au evoluat pentru CSM Rm. Vâlcea: Iorga – Odoroabă, Dandea, Posteucă, Fl. Sandu (Rădoi ’86), Roşca, Pârvu (Popescu ’64), Vasile, Ganea (Balauru ’78), Gogoşoiu, Geantă.

Deplasare dificilă la Slatina

În următoarea etapă din campionat, CSM Rm. Vâlcea va avea parte de o misiune aproape imposibilă la Slatina. Trupa pregătită de Laurenţiu Tudor şi Sorin Bucuroaia va înfrunta una dintre revelaţiile Seriei a II-a, ALRO, care a bifat abia primul sezon în Liga a II-a. În condiţiile în care elevii lui Corneliu Papură au ieşit din lupta pentru primele două locuri, meciul va mai conta doar pentru palmares.