Atletism

Tânăra atletă Dora Marciuc, pe urmele mamei sale, campioana Cristina Marciuc

• sportiva de la Proolimpic Rm. Vâlcea a câştigat etapa regională la copii 2, la biatlon 1

Sâmbătă, 6 aprilie şi duminică, 7 aprilie, s-a derulat unul dintre cele mai importante proiecte ale Federaţiei Române de Atletism din acest an. În premieră naţională s-a organizat Campionatul Naţional Regional de Atletism în sală, pentru copii II şi copii III. Au fost opt regiuni. Vâlcea s-a regăsit în Regiunea 4, alături de Mehedinţi, Gorj, Dolj şi Olt. Concursul dedicat Regiunii IV-a, precum şi cel al Regiunii a VIII-a (în care s-au regăsit Bucureşti şi Ilfov) a avut loc sâmbătă, 6 aprilie, în Capitală. La această întrecere au participat aproximativ 350 de copii. Printre ei s-au regăsit şi trei sportive vâlcence. Două de la Drăgăşani, care s-au clasat pe locul I şi II la biatlon 2 (garduri şi lungime) şi una din Râmnic. Dora Marciuc, de la Proolimpic Rm. Vâlcea (club deţinut de Alina Enescu), a mers la Bucureşti însoţită de mama sa, multipla campioana de atletism Cristina Marciuc, care-i este şi antrenoare. Pentru amândouă, concursul a reprezentat o premieră. Ambele s-au aflat la prima competiţie oficială din deplasare, în calitate de sportiv, respectiv antrenor. La debut, Dora şi Cristina Marciuc s-au bucurat de succes. Dora, după ce s-a clasat pe primul loc la etapa judeţeană, a câştigat şi faza regională la copii 2, la biatlon 1, fiind luate în considerare probele de 50 metri şi săritura în înălţime. Dora Marciuc a obţinut 902 puncte. Etapa finală la copii 2 şi 3 nu se va mai organiza. Acesta a fost ultimul concurs de sală al sezonului la atletism. Startul sezonului în aer liber se va da în scurt timp. (S.S.)