DiverseHandbal

SCM, primul eșec din Liga Campionilor pe teren propriu

Săptămâna aceasta a fost una tristă pentru SCM. A început cu problemele de sănătate ale antrenorului Florentin Pera și s-a încheiat cu o înfrângere în fața puternicei formații Buducnost Podgorica. Deși Pera a avut la dispoziție doar un antrenament pentru a pune lucrurile la punct, SCM s-a luptat de la egal la egal cu muntenegrencele.  Excepție au făcut doar primele minute. ”Municipalele” au intrat mai greu în meci. Au fost conduse cu 4-0, dar treptat lucrurile s-au reglat. În minutul 20, vâlcencele au reușit egalarea. Pe contraatac, Florica a marcat pentru 8-8. În minutul 24, SCM a preluat pentru prima dată conducerea. Da Silva a prins un șut puternic, mingea a lovit transversala, iar apoi a ajuns dincolo de linia porții: 10-9. Nu ne-am menținut pentru mult timp în avantaj. La diferență de doar câteva minute, Florica a primit a doua eliminare. Am rămas în inferioritate numerică din nou. Arbitrele din Portugalia au dictat și 7 metri, spre nemulțumirea tuturor. Radicevic a restabilit echilibrul. Până la pauză, oaspetele au mai înscris de alte trei ori: 10-13.

În partea a doua a întâlnirii, SCM a avut momente în care a demonstrat că-și merită locul la ”masa bogaților”. Nu a fost mai prejos decât adversara sa. Cea mai bună dintre ”municipale” a fost, probabil, Dumanska, cu multe intervenții salvatoare. Au existat situații când am avut șansa să ne desprindem la două goluri, dar toate au fost irosite. Pe final, campioanele au condus cu 20-19. În minutul 27, Radicevic a punctat din nou din 7 metri (20-20). Imediat Da Silva a trimis slab la poartă, iar goal-keeperul oaspetelor a reținut. Buducnost a preluat din nou conducerea. Am avut timp pentru un nou atac, dar Liscevic a trimis o pasă greșită și așa s-a scris istoria meciului. Formația pregătită de Dragan Adzic s-a impus cu scorul de 21-20. Diferența a fost făcută de cele trei lovituri de la 7 metri ratate de SCM, de cele 10 situații de 1/1 nevalorificate, de cele 14 greșeli tehnice, individuale și poate și de unele decizii ale arbitrilor, care au descumpănit echipa de la poalele Capelei. Apărarea a fost la înălțime. Am primit doar 21 de goluri din partea uneia dintre cele mai valoroase echipe din Europa.

Nu-i nimic, mergem mai departe! Calificarea în Main Round se joacă în Germania, duminica viitoare.

Pentru SCM au punctat în partida cu Buducnost: Glibko (6), Da Silva (6), Elghaoui (3), Lopez (3), Norgaard (1) și Florica (1). Din tabăra muntenegrencelor s-a remarcat Radicevic, cu 8 reușite. (S.S.)