Oltchim a cucerit şi Spania

• campioanele României au tremurat serios în faţa echipei Itxako Estella, dar la final s-au bucurat la maxim pentru cele două puncte câştigate, care pot fi extrem de preţioase

Oltchim Rm. Vâlcea şi-a început drumul spre finala Ligii Campionilor în Spania, acolo unde a disputat sâmbătă, 24 octombrie, primul meci din actuala ediţie a celei mai importante competiţii inter-cluburi din Europa. Prima adversară a handbalistelor pregătite de Radu Voina şi Aurelian Roşca a fost campioana Spaniei, Itxako Estella, nimeni alta decât câştigătoarea Cupei EHF în sezonul precedent. Duelul dintre cele două formaţii a avut loc în provincia Navarra, mai precis la Estella, o localitate cu doar 14.000 de locuitori, situată la aproximativ 50 de kilometri de Pamplona.

Primele minute au fost extrem de echilibrate, ibericele oferind o replică dârză vâlcencelor, cu adevărat pe măsura Ligii Campionilor. Aşa cum s-a întâmplat însă pe durata întregii partide, Oltchim a avut întotdeauna întâietate pe tabela de marcaj, Itxako trebuind să alerge în continuu după egalare şi nicidecum să conducă ostilităţile pe teren. După un sfert de oră în care echipa vâlceană a strălucit în special prin „ghiulele” expediate de Cristina Neagu, campioana României s-a distanţat pentru prima oară la trei goluri (9-6) în minutul 17, moment în care antrenorul echipei spaniole, Ambros Martin, a cerut time-out, din dorinţa de a-şi trezi elevele la viaţă. Fără efect însă, deoarece Oltchim s-a distanţat chiar la 11-7 în minutul 19. Ulterior, în minutul 22, când scorul era 12-8 pentru vâlcence, Ramona Maier a avut şansa de a mări diferenţa la cinci goluri, dar a expediat în bara laterală o aruncare de la 7 metri. Profitând astfel de o uşoară scădere de formă în tabăra „chimistă”, spaniolele s-au apropiat la 13-11 în minutul 27, dar până la pauză diferenţa a crescut totuşi la trei goluri (15-12).
Nevoite să joace în inferioritate numerică în debutul reprizei secunde, după ce ucraineanca Regina Shmykute a fost eliminată în finalul primului mitan, handbalistele vâlcene au acuzat „şocul” din plin! Spaniolele au zburdat pe teren, s-au apropiat la 15-14, iar în plus au avut şi o aruncare de la 7 metri pe care însă au ratat-o, irosind astfel şi posibilitatea de a egala situaţia pe tabela de marcaj. Imediat după ce şi-a completat efectivul, Oltchim a revenit la cârma partidei şi s-a distanţat la cinci goluri (19-14 în minutul 40). Ibericele nu s-au predat însă, ci dimpotrivă au continuat să spere, dar s-au lovit adesea de opoziţia portarului Paula Rădulescu-Ungureanu, care a avut câteva intervenţii de-a dreptul senzaţionale. Totuşi, în minutul 55, după câteva parade de excepţie ale portarului Silvia Navarro, dar şi pe fondul unor decizii ambigue ale arbitrilor danezi Jens Carl Nielsen şi Peter Lorentzen, Itxako a reuşit să egaleze printr-un gol marcat de Patricia Pinedo (22-22) şi să înfierbânte la maxim finalul de meci. Vâlcencele au avut însă tăria de a rezista iureşului spaniol, experienţa acumulată în nenumărate meciuri internaţionale ajutându-le să câştige totuşi meciul cu Itxako. După 23-23, Oltchim a marcat de trei ori, prin Ramona Maier, Regina Shymkute şi Oana Manea, s-a distanţat la 26-23 în minutul 58, iar soarta meciului era decisă. Scorul final (27-24) a adus o enormă bucurie în tabăra vâlceană, care a trăit extrem de periculos finalul de meci, însă victoria campioanei României nu a putut fi pusă nici un moment la îndoială.

Au marcat pentru Oltchim: Ramona Maier (6 goluri), Cristina Neagu (5), Valentina Ardean (3), Oana Manea (3), Narcisa Lecuşanu (3), Regina Shmykute (2), Steluţa Luca (2), Ionela Stanca (2) şi Iulia Puşcaşu (1).

Radu Voina: „Itxako – o echipă arţăgoasă, cu un joc greu de citit!”

De obicei foarte calm în timpul jocurilor, antrenorul Radu Voina a avut câteva accese de furie la adresa elevelor sale pe durata meciului din Spania, dar la sfârşit a apreciat victoria şi cele două puncte preţioase câştigate în faţa unei echipe despre care oficialii vâlceni speră că vor face zile fripte şi celorlalte adversare din Grupa C, ETO Gyor şi Zvezda Zvenigorod. „Mă aşteptam să avem un meci aşa greu cu Itxako. Ştiam că vom avea în faţă o echipă arţăgoasă, cu un joc încâlcit, foarte greu de citit. E genul de echipă care nu cedează niciodată, care speculează fiecare greşeală. Nu întâmplător în sezonul trecut a câştigat Cupa EHF, iar de atunci şi-au mai adus câteva jucătoare. Nu ştiu dacă pot să numesc teamă ceea ce s-a întâmplat în finalul meciului, au fost doar emoţii! S-au mai rupt câteva fibre acolo la inimă, dar asta e viaţa noastră, a antrenorilor. Una peste alta, e bine că am câştigat. Oricum, un lucru e sigur, vor avea viaţă grea în Spania şi ETO Gyor, şi Zvezda Zvenigorod”, a spus Voina.

Ioan Gavrilescu: „Suntem în grafic”

La finele partidei din Spania, preşedintele CS Oltchim, Ioan Gavrilescu, s-a declarat mulţumit doar de victoria obţinută de vâlcence, nu însă şi de jocul echipei antrenate de Radu Voina. „Nu acesta e jocul pe care-l aşteptam de la fete. În afara portarului Paula Ungureanu, celelalte jucătoare nu prea şi-au arătat valoarea. Au sclipit în unele momente, dar apoi au dispărut din joc, cum a fost cazul Cristinei Neagu, Ramonei Maier şi Valentinei Ardean. Sper să se adune şi să arate altceva în următoarele partide. Una peste alta, rămâne victoria! Am câştigat cele două puncte şi suntem în grafic pentru calificarea în faza următoare a competiţiei”, a declarat Gavrilescu.

Arbitrii danezi „şi-au făcut mendrele” cum au vrut

Prestaţia arbitrilor Jens Carl Nielsen şi Peter Lorentzen i-a cam înfuriat pe oficialii vâlceni, în condiţiile în care danezii au acordat mai mult decât obişnuitul procent de „cinci la sută” echipei gazdă. Dovada cea mai bună în acest sens este aceea că – deşi nu a practicat un joc atât de agresiv – Oltchim a suferit enorm din pricina a nu mai puţin decât cinci eliminări de câte 2 minute (Shymkute – 2, Ardean – 2, Neagu – 1), spre deosebire de Itxako care nu s-a ales decât cu o eliminare (Patricia Pinedo). Altfel, şi la aruncările de la 7 metri a existat o diferenţă netă de partea spaniolelor, care au beneficiat de 6 asemenea lovituri de pedeapsă, în timp ce Oltchim a avut doar 4. Din fericire pentru noi, Itxako a irosit trei din aceste aruncări, în timp ce vâlcencele au ratat doar una, prin Ramona Maier, celelalte trei fiind transformate de Narcisa Lecuşanu (2) şi de aceeaşi Maier (1). „De felul meu, nu comentez niciodată arbitrajul. Eram prea tensionat să văd ce se întâmplă în teren, dar parcă nu au avut aceeaşi măsură şi într-o parte, şi în alta”, s-a mulţumit să declare la final antrenorul Radu Voina.

Fani pentru Oltchim, duşmani pentru Becali

Contrar aşteptărilor, fetele de la Oltchim au fost susţinute în Spania şi de un grup format din câteva zeci de suporteri români, din rândul celor care lucrează în ţinutul iberic. Pentru că e „la modă”, fanii campioanei României au afişat şi un banner împotriva patronului echipei de fotbal Steaua Bucureşti. „Te rugăm din Spania – Gigi, pleacă din Ghencea. FREE STEAUA!” a fost mesajul pe care românii prezenţi la meciul de handbal dintre Itxako şi Oltchim au ţinut să-l transmită latifundiarului din Pipera.