Naţionala de handbal feminin a României, învinsă de Ungaria în sferturile Mondialului de tineret

* tricolorele pregătite de Gheorghe Tadici vor juca mai departe pentru locurile 5-8

Naţionala de handbal feminin a României a ratat şansa de a câştiga o medalie la turneul final al Campionatului Mondial Under 20, care se desfăşoară în perioada 1-15 iulie, în oraşul Debrecen (din Ungaria). După ce a trecut în optimi de selecţionata Croaţiei (cu 28-25), reprezentativa antrenată de Gheorghe Tadici a fost înfrântă în sferturile de finală ale competiţiei chiar de către echipa ţării gazdă, cu 31-26. În aceste condiţii, tricolorele vor juca mai departe doar pentru locurile 7-8.

Vâlceanca Alexandra Badea, a doua marcatoare a echipei noastre în meciul cu Croaţia, din optimi

România şi-a respectat statutul de favorită în meciul pe care l-a disputat marţi, 10 iulie, în compania Croaţiei, în optimile turneului din Ungaria, şi s-a impus mai lejer decât o arată scorul final, cu 28-25 (după 18-12, la pauză). Tinerele tricolore au repetat astfel succesul din preliminarii, când le-au învins mult mai clar pe handbalistele din spaţiul ex-iugoslav, cu 33-25, în turneul de calificare de la Cluj-Napoca.
În duelul de marţi, de la Debrecen, cele mai multe goluri pentru formaţia noastră au fost înscrise de Sorina Tîrcă (de la Corona Braşov) – 8. Pe locul secund în topul marcatoarelor echipei României s-a clasat chiar extrema dreaptă de la SCM Rm. Vâlcea, Alexandra Badea, cu 7 goluri, care a evoluat nu mai puţin de 58,20 de minute pe teren. Altfel, portăriţa originară din Vâlcea, Raluca Kelemen, a bifat 28,05 minute, în timp ce interul dreapta Bianca Berbece (împrumutată de CS Chimia la Activ Plopeni) n-a apărut pe teren decât 1 minut şi 40 de secunde, fără a marca vreun gol.

Tricolorele au condus Ungaria la pauză, cu 17-14, dar au cedat total iniţiativa în repriza secundă

Graţie victoriei din confruntarea cu Croaţia, naţionala Under 20 a României a acces în sferturile de finală ale Mondialului, în care a avut parte de un adversar infernal, dar şi de o atmosferă incendiară, deoarece a înfruntat chiar reprezentantiva ţării gazdă a turneului final, Ungaria. Cu toate acestea, tricolorele au avut o atitudine pozitivă şi o prestaţie bună în prima repriză a meciului de miercuri, 11 iulie, pe care au încheiat-o chiar în avantaj: 17-14. După pauză, româncele au cedat total iniţitiva, iar Ungaria s-a impus la pas, cu 31-26.
Sorina Tîrcă (de la Corona Braşov), Raluca Petruş („U” Cluj-Napoca) şi Andreea Tecar (Minaur Baia Mare) au marcat fiecare câte 7 goluri în această partidă, în timp ce Alexandra Badea şi-a trecut în cont doar trei „boabe”. Fapt mai rar întâlnit, jucătoarea de la HCM Rm. Vâlcea a fost folosită fără întrerupere de cei doi selecţioneri, pe toată durata celor 60 de minute de joc. Din acest punct de vedere, ea a întrecut-o până şi pe portăriţa Raluca Kelemen, care a bifat doar 59,47 de minute între buturile naţionalei noastre. În schimb, Bianca Berbece nu a evoluat, din nou, nici măcar o secundă!

Vineri, 13 iulie, de la ora 16.00, România reîntâlneşte Danemarca, în primul meci pentru locurile 5-8

În urma eşecului cu Ungaria, tricolorele vor juca mai departe pentru locurile 5-8. În primul meci, România va reîntâlni puternica naţională a Danemarcei, care ne-a învins categoric în grupa iniţială de la Debrecen, cu scorul de 42-23! Contrar aşteptărilor, în sferturi, nordicele au fost depăşite mai mult decât surprinzător de Coreea de Sud, cu un rezultat de senzaţie: 24-16! Duelul cu reprezentativa daneză e programat pentru vineri, 13 iulie, de la ora 16.00. În celălalt meci pentru locurile 5-8, care va avea loc în aceeaşi zi, se vor duela Olanda şi Franţa. Învingătoarele din cele două partide vor juca mai departe pentru locurile 5-6, iar învinsele pentru 7-8.
Altfel, anul acesta, în semifinalele Campionatului Mondial Under 20 se vor înfrunta Ungaria şi Coreea de Sud, respectiv Rusia şi Norvegia. (N.C.)