Joc şters, rezultat convingător

Oltchim Rm. Vâlcea – Corona Braşov 27-16
* elevele lui Radu Voina nu au impresionat în partida cu echipa Marianei Târcă, dar au reuşit să câştige meciul la o diferenţă confortabilă

Cu gândul mai mult la meciul din Spania, din Liga Campionilor, Oltchim nu a forţat în partida de campionat, cu Corona Braşov, altădată un meci de foc, în care ambele formaţii se întrebuinţau la maxim pentru că ambiţiile erau mari, iar diferenţa de valoare era aproape insesizabilă pe teren. De această dată Oltchim-Rulmentul (Corona) a fost doar o simplă întâlnire din Liga Naţională, încheiată cu un rezultat aşteptat. Campioana a reuşit să câştige la o diferenţă de 11 goluri şi astfel să treacă pe primul loc în ierarhia primei ligi din România. Jocul practicat de ambele formaţii nu a convins. Spectacol au oferit mai mult suporterii celor două echipe, care s-au războit cu sportivitate de la distanţă (Brigada Zăvoi din tribuna a II.a, iar „ultraşii” braşoveni de la balconul tribunei I). Pe teren, o reprezentaţie mai puţin reuşită a celor două echipe. Până în minutul 9 s-a jucat pe contre, cu greşeli de ambele părţi, dar şi realizări. Oltchim s-a desprins apoi de echipa oaspete. Ardean, Chirilă şi Vetkova au condus gruparea vâlceană spre un avantaj de cinci goluri (9-4 în minutul 16). Au urmat şapte minute fără gol pentru Oltchim, în care braşovencele au reuşit doar să mai reducă din handicap, nu să-l şi anuleze. În minutul 21, Nechita a rupt ghinionul şi a înscris pentru 10-6. În decurs de doar câteva minute, Fiera a primit două eliminări, am jucat în inferioritate şi până la pauză nu am mai punctat decât prin Vizitiu, care a înscris de pe extremă. Primul mitan s-a încheiat la scorul de 11-8.

Braşovencele au beneficiat de cinci lovituri de la 7 metri şi de zece minute de superioritate

Debutul părţii secunde s-a desfăşurat după aceleaşi coordonate, chimistele găsind cu greu drumul spre poarta Stăncuţei Guiu. Primul gol al reprizei l-au înscris după şapte minute, Stanca punctând pentru 13-9. În minutul 40, pe fondul lipsei de idei din atacul formaţiei Marianei Târcă, gruparea vâlceană a ajuns la un avans de şase goluri (15-9). Fără să se întrebuinţeze prea tare, elevele lui Voina au continuat în acelaşi ritm, deşi cei doi arbitri ai întâlnirii le-au cam pus „beţe-n roate”. În actul secund, au acordat Coronei nu mai puţin de cinci lovituri de la 7 metri, dintre care doar patru au fost transformate şi au dictat alte cinci eliminări în tabăra chimistă (Ozel – de două ori, Stanca, Jovanovic şi Brădeanu au fost penalizate în repriza a doua). Oltchim şi-a mărit totuşi avantajul şi a câştigat până la urmă meciul la o diferenţă de 11 goluri, impunându-se cu 27-16.
Pentru Oltchim au înscris: Jovanovic (4), Stanca (4), Facăru (3), Ardean (3), Brădeanu (3), Manea (2), Nechita (2), Vetkova (2), Chirilă (1), Vizitiu (1), Ozel (1) şi Curea (1).
Corona Braşov a punctat prin: Bruchel (7), Zamfir (5), Chiper (2), Tudorache (1), Seifer (1).

Rezultat bun pentru pariori

Victoria obţinută în partida cu Corona Braşov a ajutat formaţia vâlceană să revină pe primul loc în Liga Naţională. Rezultatul a fost însă şi mai bun pentru pariori. Principalele case de pariuri au considerat că Oltchim va câştigat oricum meciul şi nu i-au acordat o cotă pentru victorie. S-a mizat pe un succes al vâlcencelor la peste zece goluri, ceea ce s-a şi întâmplat, dealtfel. S-a acordat o cotă de 1,85 pentru o victorie a Oltchim-ului la minim 11 goluri diferenţă. Partida s-a încheiat la scorul de 27-16, adică exact cum era mai bine pentru cei care-au mizat pe un succes clar al campioanei României.

Roxana Cherăscu nu a punctat împotriva fostei sale formaţii

Liderul formaţiei chimiste din urmă cu câţiva ani, Roxana Gheorghe Cherăscu, jucătoare care a dus tot greul la Rulmentul în sezonul trecut al Ligii Naţionale, nu a reuşit să atragă prea mult atenţia în meciul disputat în Sala Traian de formaţia braşoveană, împotriva fostei sale echipe. Pe Cherăscu s-a mizat mai puţin, iar jucătoarea nu a reuşit să-şi demonstreze valoarea la revenirea la Vâlcea. De altfel, ea nu s-a regăsit nici pe lista marcatoarelor Coronei.