HCM a încheiat sezonul cu o înfrângere la 11 goluri diferenţă

Duminică, 30 aprilie, HCM Rm. Vâlcea a disputat ultima partidă din sezonul 2016-2017 al Ligii Naţionale de handbal feminin. În Sala „Traian”, „municipalele” au înfruntat SCM Craiova. În tur, cu aceleaşi jucătoare şi bancă tehnică, HCM a reuşit să se impună în faţa formaţiei din Bănie. Nu s-a întâmplat acest lucru şi acum. Echipa de handbal vâlceană a suferit o înfrângerea umilitoare în faţa SCM-ului. Partida s-a încheiat la scorul de 31-20 în favoarea craiovencelor. În prima repriză, deşi au fost conduse la un moment dat cu patru goluri (5-9 în minutul 13), Senocico şi colegele sale au avut puterea să revină în joc. S-au apropiat la un gol şi totul părea posibil. Gazdele au încheiat prima repriză cu un dezavantaj de doar două goluri (14-16), care putea fi uşor de remontat în partea secundă. În repriza a doua, însă, nimic nu a mai funcţionat în tabăra HCM-ului. Banca tehnică nu a găsit soluţii pentru a stopa elanul SCM-ului. S-a întâmplat ca şi în alte meciuri: multe ratări din situaţii clare de gol, aruncări ratate, dar şi o lovitură de la 7 metri transformată nefericit de Gavrilă. Nici măcar când am avut dublă superioritate numerică nu am reuşit să punctăm. Astfel, fără a se întrebuinţa prea tare, SCM Craiova s-a impus lejer la Vâlcea, la 11 goluri diferenţă. Cea mai bună marcatoare a grupării din Bănie a fost Nikolic (8 goluri). Pentru HCM au punctat: Simion (5), Adespii (3), Vizitiu (3), Stoicănescu (2), Khouildi(2), Senocico (2), Gavrilă (1), Florica (1) şi Safta (1).Jocul slab al vâlcencelor din repriza secundă a fost taxat şi de suporteri, care pentru prima dată au huiduit echipa. Pentru HCM a fost cel de-al şaselea eşec consecutiv. „Municipalele” nu au mai câştigat din 26 februarie, de la meciul din deplasare, cu ultima clasată, Unirea Slobozia. Cu Sbora antrenor, HCM a câştigat şase meciuri şi a pierdut şapte. Echipa vâlceană a încheiat sezonul pe locul 7. Mai are de jucat doar în Cupa României. Cel mai probabil, acele meciuri vor fi ultimele şi pentru antrenorul principal de la HCM. După cum se cunoaşte, acesta a fost adus doar temporar, pentru o jumătate de an. La Vâlcea este aşteptat din această vară Aurelian Roşca, însă nu este total exclus să apară în câteva săptămâni şi un alt „nume”. Oricum, schimbările sunt necesare, pentru ca promisiunile primarului Gutău şi ale noii conduceri ale clubului să se îndeplinească, iar Vâlcea să revină din nou acolo unde-i este locul, pe podiumul LigiiNaţionale şi în Europa.