Flacăra Horezu a învins ACSO Filiaşi, în ultimul meci din 2018 pe care l-a jucat în Treapt

* echipa vâlceană s-a impus cu 1-0, printr-un gol semnat de George Neacşu, în minutul 50

Flacăra Horezu a câştigat la limită ultimul meci pe care l-a disputat în acest an, pe teren propriu, în Liga a III-a. Sâmbătă, 24 noiembrie, Adi Popa, Florin Matache & Co. s-au impus cu scorul de 1-0, pe stadionul din Treapt, în faţa echipei ACSO Filiaşi, într-o partidă care a contat pentru cea de-a 14-a etapă a Seriei a III-a. Astfel, „olarii” şi-au îndeplinit obiectivul cu care au abodat acest duel, acela de a-şi lua la revedere de la suporterii fideli cu o victorie.
Unicul gol al formaţiei vâlcene a fost marcat imediat după pauză, mai precis în minutul 50. La acea fază, Ionuţ Simeanu (FOTO – în stânga) i-a pasat lui Adi Popa, care a driblat un adversar şi i-a trimis mingea mai departe lui Eduard Neacşu, iar acesta a înscris cu un şut din faţa porţii. Pe lângă această reuşită, fotbaliştii din Treapt au mai avut şi alte ocazii de a marca, cele mai mari fiind irosite de Cristi Munteanu şi Florin Cioablă. Pe de altă parte, horezenilor le-a fost anulat şi un gol, în prima repriză, pentru un ofsaid, când Cristi Munteanu a trimis mingea în poarta adversă. Tot la fel li s-a întâmplat însă şi doljenilor, dar după pauză, când arbitrul nu le-a validat un gol din acelaşi motiv (ofsaid).
În acest duel, pentru Flacăra Horezu au evoluat următorii jucători: Robert Popa – Samson Nwabueze, Ciprian Dinu, Cristian Munteanu, Alexandru-Luchian Butoi, Ionuţ Simeanu (Răzvan Olteanu), Sebastian Bobină, Adi Popa, Raul Nistor (Alexandru Târş), George Neacşu (Vali Munteanu), Florin Cioablă (Ionuţ Gonzales Neamţu). (N.C.)