18 meciuri, din 20, s-au disputat în turul secund al Cupei României – faza judeţeană. Două partide au fost decise la penaltiuri

* din şaisprezecimi, vor intra în competiţie şi cele 12 echipe din Superligă

Week-end-ul trecut, s-au disputat meciurile din cadrul turului al II-lea al Cupei României – faza judeţeană. În această etapă a competiţiei, AJF Vâlcea a programat 20 de jocuri, în care au fost angrenate echipele din Ligile a IV-a şi a V-a. Calificarea s-a decis doar într-o singură manşă, iar duelurile au avut loc pe terenurile echipelor de nivel inferior. În caz de egalitate după timpul regulamentar de joc (90 de minute), s-au executat direct lovituri de departajare, de la 11 metri.
Până la urmă, două dintre meciurile stabilite nu s-au mai disputat, din pricina faptului că echipele CS Guşoeni şi Viitorul Voiceşti au anunţat că nu se prezintă la meci, astfel că adversarele (CS Şuşani şi FC Băbeni 2) au acces automat în următoarea fază. Altfel, alte două jocuri au fost decise la „loteria penaltiurilor”, unde au avut câştig de cauză Ştiinţa Grădiştea (7-6, după 2-2 la 90 de minute, în deplasare, la Olteţul Sineşti) şi Oltul Ioneşti (6-4, tot după 2-2 la 90 de minute, şi tot în deplasare, la Zorile Scundu).
Cele 20 de formaţii care au depăşit turul secund s-au calificat în şaisprezecimile Cupei României, când vor intra în luptă şi cele 12 grupări din Superligă, eşalonul de elită al fotbalului judeţean. (N.C.)