Acasă Diverse Elevii vâlceni au obţinut rezultate deosebite la olimpiadele naţionale de informatică

Elevii vâlceni au obţinut rezultate deosebite la olimpiadele naţionale de informatică

44
0


La Olimpiada Naţională de Informatică – 2019, desfăşurată la Bucureşti pentru elevii de gimnaziu şi la Suceava pentru cei de liceu, judeţul Vâlcea a fost reprezentat de 14 elevi. Aceştia au demonstrat încă o dată că au aptitudini deosebite în domeniul informaticii. Drept dovadă, stau rezultatele obţinute de ei în cadrul competiţiei:

Secţiunea Gimnaziu

Medalie de bronz – Dobre Darius-Adrian, clasa a V-a, Colegiul Naţional de Informatică „Matei Basarab” Râmnicu Vâlcea, profesor îndrumător Grecea Violeta

Secţiunea Liceu:

Medalie de bronz – Deaconescu Sabin Mario, clasa a IX-a, Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân” Râmnicu Vâlcea, profesori îndrumători: Haller Antonia, Mlisan Mirela;
Medalie de argint – Oprea Mihai Adrian, clasa a X-a, Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân” Râmnicu Vâlcea, profesori îndrumători: Mlisan Mirela, Dumitrescu Ovidiu;
Medalie de bronz – Gheorghe Marius Cătălin, clasa a X-a, Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân” Râmnicu Vâlcea, profesori îndrumători: Mlisan Mirela, Dumitrescu Ovidiu;
Medalie de bronz – Dimitriu Andrei Dragoş, clasa a X-a, Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân” Râmnicu Vâlcea, profesori îndrumători: Mlisan Mirela, Dumitrescu Ovidiu;
Medalie de bronz – Oprescu Teodor-Gabriel, clasa a XI-a, Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân” Râmnicu Vâlcea, profesori îndrumători: Loghin Mălina, Arişanu Ana-Maria.
Menţiune şi Medalie de argint – Kaproş Ana, clasa a XII-a, Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân” Râmnicu Vâlcea, profesori îndrumători: Arişanu Ana-Maria, Haller Antonia.
Rezultate bune au obţinut şi elevii:
• Apostol Anisia Maria, clasa a VII-a, Colegiul Naţional de Informatică „Matei Basarab” Râmnicu Vâlcea, profesor îndrumător: Grecea Violeta
• Voica Ştefan Alexandru, clasa a VIII-a, Şcoala Gimnazială „Take Ionescu” Râmnicu Vâlcea, profesor îndrumător: Mlisan Mirela
• Anghelina Ion-Marian, clasa a XI-a, Colegiul Naţional „Gib Mihăescu” Drăgăşani, profesor îndrumător: Pătru Laurenţiu
• Unguroiu Victor-Ştefan, clasa a X-a, Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân” Râmnicu Vâlcea, profesori îndrumători: Farcăşanu Antoanela, Loghin Mălina
• Ursărescu Alexandru Marian, clasa a X-a, Colegiul Naţional „Alexandru Lahovari” Râmnicu Vâlcea, profesor îndrumător Cataragă Ştefania Isabella
• Birţoiu Alexandru-Vasile, clasa a XI-a, Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân” Râmnicu Vâlcea, profesori îndrumători: Loghin Mălina, Arişanu Ana-Maria
• Buţă Gabriel Sebastian, clasa a XI-a, Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân” Râmnicu Vâlcea, profesor îndrumător Dumitrescu Ovidiu – Mihail.

Olimpiada Naţională de Tehnologia Informaţiei – 2019

La Olimpiada Naţională de Tehnologia Informaţiei – 2019, desfăşurată la Arad, elevii vâlceni calificaţi în Lotul judeţean au obţinut rezultate la fel de frumoase:
Premiul I şi Medalie de aur – Dragomir Eduardo Ştefan, clasa a X-a, Colegiul Naţional de Informatică „Matei Basarab” Râmnicu Vâlcea, profesor îndrumător Grecea Violeta – Secţiunea TIC.
Menţiune şi Medalie de aur – Popa Iulian Alexandru, clasa a XI-a, Colegiul Naţional de Informatică „Matei Basarab” Râmnicu Vâlcea, profesor îndrumător Grecea Violeta, Secţiunea TIC.
Menţiune şi Medalie de argint – Călugăriţoiu Ion Victor, clasa a XI-a, Colegiul Naţional de Informatică „Matei Basarab” Râmnicu Vâlcea, profesor îndrumător Grecea Violeta, Secţiunea TIC.
Medalie de bronz – Dăncău Sebastian, clasa a XI-a, Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân” Râmnicu Vâlcea, profesori îndrumători: Loghin Mălina, Arisanu Ana-Mari, Secţiunea TIC a.
Medalie de bronz – Nicu Theodor Alexandru, clasa a XII-a, Colegiul Naţional „Alexandru Lahovari” Râmnicu Vâlcea, profesor îndrumător Ianc Simona, Secţiunea C#.
Ceilalţi elevi ai lotului judeţean au obţinut şi ei rezultate frumoase: Popescu Teodor, clasa a IX-a, Colegiul Naţional de Informatică „Matei Basarab” Râmnicu Vâlcea, profesor îndrumător Grecea Violeta, Secţiunea TIC; Olaru Alexandru Virgiliu, clasa a XII-a, Colegiul Naţional de Informatică „Matei Basarab” Râmnicu Vâlcea, profesor îndrumător Cojocaru Nicoleta, Secţiunea TIC; Ispas Alex Răzvan, clasa a XII-a, Colegiul Naţional „Alexandru Lahovari” Râmnicu Vâlcea, profesor îndrumător Ianc Simona, Secţiunea C#; Preoteasa Ioan Silviu, clasa a XII-a, Colegiul Naţional „Alexandru Lahovari” Râmnicu Vâlcea, profesor îndrumător Ianc Simona, Secţiunea C#.