Carmina Bădiţă-Manea, cea mai bună jucătoare de pe teren în meciul de luni seara

* extrema stângă de la HCM a marcat şi cele mai multe goluri pentru formaţia vâlceană (7)

În meciul cu „U” Cluj-Napoca (34-27), care a avut loc luni, 5 martie, în Sala Traian, cea mai bună jucătoare de la HCM Rm. Vâlcea (şi chiar de pe teren!) a fost Carmina Bădiţă-Manea. Extrema stângă în vârstă de 28 de ani a fost şi cea mai prolifică handbalistă din tabăra vâlceană, o performanţă cu adevărat remarrcabilă, mai ales că ea a revenit abia în urmă cu o lună pe teren, după aproape doi ani de inactivitate, timp în care a dat naştere şi unui băieţel, Damian. Carmina Bădiţă-Manea a înscris de şapte ori în poarta clujencelor, uneori prin execuţii cu adevărat fabuloase de pe extremă, pe colţul scurt.
Altfel, pe lista marcatoarelor, pentru HCM Rm. Vâlcea, şi-au mai trecut numele Iryna Glibko (6 goluri), Natallia Vasileuskaya (5), Raluca Băcăoanu (3), Maria Gavrilă (3), Marta Lopez Herrero (3), Andreea Adespii Molnar (2), Alicia Fernandez Fraga (2), Alexandra Badea (2) şi Sara Vukcevic (1).

Veterana Mihaela Ani-Senocico (36 de ani), cea mai prolifică din tabăra adversă (10 goluri)

De partea cealaltă, din tabăra adversă, s-a remarcat în mod special veterana Mihaela Ani-Senocico (36 de ani). Fosta componentă a HCM-ului în ultimele două sezoane a marcat de nu mai puţin de 10 ori, patru dintre golurile sale fiind însă din aruncări de la 7 metri. În rest, pentru „U” Cluj-Napoca au mai punctat Diana Puiu (5 goluri), Cristina Boian (4), Raluca Petruş (4), Abigail Vălean (1), Florina Chintoan (1), Sonia Vasiliu (1) şi Ana Maria Berbece (1).

HCM, procentaj de doar 33 la sută la 7 metri. De partea cealaltă, „U” Cluj a avut sută la sută

Din punct de vedere statistic, mai trebuie menţionat că, în partida de la începutul acestei săptămâni, HCM a avut un procentaj de reuşită de doar 33 la sută la „7 metri”, deoarece vâlcencele au transformat doar una dintre cele trei aruncări de care au beneficiat. Astfel, singurul gol dintr-o lovitură de pedeapsă a fost semnat de iberica Marta Lopez Herrero (în minutul 55), asta după ce ucraineanca Iryna Glibko o ratase pe prima, din minutul 3 (acordată în urma fazei în care s-a accidentat Cristina Florica), iar Maria Gavrilă pe cea de-a doua, în minutul 37.
În schimb, graţie lucidităţii pe care a arătat-o Mihaela Ani-Senocico, „U” Cluj a avut un procentaj de sută la sută la acest capitol, deoarece veterana din tabăra adversă a înscris de fiecare dată de la 7 metri, în cele patru încercări pe care le-a avut la dispoziţie. (N.C.)