Alte sporturi

Persoanele cu dizabilităţi s-au întrecut la Cupa „Speranţe”

Baza de agrement din cadrul Ştrandului Ostroveni a găzduit recent ediţia a doua a Cupei „Speranţe”. Competiţia ce rezervată persoanelor cu dizabilităţi a adunat la start peste 200 de participanţi din întreaga ţară şi s-a desfăşurat la următoarele sporturi: fotbal, şah şi tenis de masă, iar copiii au avut probe separate: aruncarea telefonului mobil, alergări în saci şi darts. La întrecerea fotbalistică, ordinea în clasament a fost următoarea: 1. Craiova, 2. Piteşti, 3. Slatina şi 4. Rm. Vâlcea. În ceea ce priveşte competiţia de şah, primul loc a fost ocupat de Dumitru Drăgulescu (Rm. Vâlcea), urmat îndeaproape de Ion Şerban (locul 2, Craiova) şi Valerică Popescu (loc. 3, Slatina). La proba de tenis de masă destinată băieţilor, primele locuri au fost ocupate astfel: 1. Octavian Stancu (Craiova), 2. Alexandru Chirca (Craiova) şi 3. Dumitru Dragomirescu (Rm. Vâlcea), iar la fete: 1. Florentina Călin (Slatina), 2. Ioana Chivu (Rm. Vâlcea) şi 3. Gheorghiţa Burcă (Slatina).

La final, Primăria Rm. Vâlcea a oferit dulciuri şi răcoritoare tuturor copiilor, iar câştigătorii primelor trei locuri au mai primit diplome, cupe, plachete şi echipamente sportive din partea AJSPT. Concursul a fost organizat de Filiala Surzilor Rm. Vâlcea, Primăria Râmnicului şi AJSPT Vâlcea. (O.D.)