Viitorul Pietrari, o ”nucă tare” pentru Lotru Brezoi. Calificarea în turul 3 al Cupei României s-a decis la penaltiuri

Duminică, 15 decembrie, printre partidele programate în turul secund al Cupei României (faza judeţeană) s-a regăsit şi cea de la Pietrari, dintre Viitorul (echipă de Liga a V-a), din localitate şi Lotru Brezoi (vicecampioana de iarnă din Liga a IV-a). Oaspeţii erau favoriţi, însă pe teren nu au demonstrat acest lucru. Gigi Boldu, Sorin Şogor şi colegii lor au dat o replică bună formaţiei de la poalele Țurţudanului. În prima repriză au avut chiar câteva ocazii importante de a deschide scorul. Şogor a trimis puţin pe lângă, iar apoi Anghel a ratat din situaţie clară. Şi oaspeţii au trecut pe lângă gol. Tot în prima repriză, le-a fost acordată o lovitură de la 11 metri, însă căpitanul Răzvan Bitică a ratat din punctul cu var. În partea secundă, s-a jucat pe contre. Brezoi a încercat să ţină mingea mai mult în jumătatea adversă, dar nu a reuşit să facă diferenţa. Partida se putea încheia favorabil gazdelor, însă Anghel a ratat pe final singur cu portarul. Câştigătoarea a fost decisă la loviturile de departajare. Formaţia primarului Nicolae Moraru a condus cu scorul de 2-0, dar a pierdut ”loteria” penaltiurilor cu 4-3. Pentru Pietrari au marcat din punctul de la 11 metri Nicolaescu, Anghel şi Dina, dar au ratat Şogor şi Moghină. Oaspeţii au început seria cu o ratare a lui Burcuş, însă au înscris toţi ceilalţi patru jucători, respectiv Bitică, Constantinini, Mărăscu şi portarul Cătălin Mira, care a fost eroul Brezoiului.

Remus Burcuş şi colegii săi au venit la meci direct de la banchet

Brezoienii au avut alibi pentru prestaţia neconvingătoare de la Pietrari. Au venit la meci direct de la banchet. Sâmbătă, Remus Burcuş şi colegii săi au petrecut toată ziua şi toată noaptea la o pensiune din Malaia. Dimineaţa au plecat direct la Pietrari. Cum rezultatul din Cupa le-a fost până la urmă favorabil, după partida de duminică s-au reîntors la ”locul faptei” şi au continuat petrecerea.