Liga VLiga 6FotbalDiverse

Victorie la scor de tenis pentru vicecampioana Ligii a V-a în ultima duminică fotbalistică a anului

Oltul Ionești a făcut o primă parte a sezonului bună. A terminat turul Ligii a V-a pe locul secund, iar în Cupa României merge mai departe. Duminică, în ultima duminică fotbalistică a anului, formația pregătită de Iulică Dincă a obținut un succes categoric, la scor de tenis, în fața unei grupări din eșalonul 3 județean, AS Crețeni. Ioneștenii s-au impus cu 6-0 în deplasare.

”Meciul ni l-am făcut noi ușor, pentru că am marcat rapid, din minutul 2. Rizea a trimis balonul la vinclu, din lovitură liberă. Apoi Emil Zaharioiu a dublat avantajul, iar Alex Burtoi a stabilit scorul pauzei: 3-0 pentru noi. Ruiu, Vasy Nedelcu, cu un șut frumos, din întoarcere și din nou Alex Burtoi au mai punctat în partea secundă. Am întâlnit o echipă bunicică pentru acest nivel, care a încercat să joace, dar noi cred că am demonstrat că nu degeaba suntem pe locul 2 în Liga a V-a. Am apreciat faptul că gazdele și-au văzut de joc, au fost fair-play, așa cum ar trebui să fie, de fapt, la toate meciurile. Nici terenul nu a fost rău, având în vedere condițiile atmosferice neprietenoase. Sunt mulțumit că mergem mai departe. Probabil vom avea și un banchet de final de an, în week-end-ul care urmează. Rămâne să tragem linie, să vedem cine rămâne, cine pleacă și ce e de făcut pentru partea a doua a sezonului. Sunt câțiva jucători care și-au anunțat intenția de a pleca, dar încă nu e nimic oficial. Când vom avea certitudini, vom anunța”, declarat Iulică Dincă, antrenorul vicecampioanei de iarnă din Liga a V-a, Oltul Ionești, după partida din Cupă, de la Crețeni.