Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Liga VLiga 6FotbalDiverse

Radu Cîrstoiu, erou de ziua lui! A calificat Dăeștiului în turul 3 al Cupei României

Oltul Dăești s-a grăbit și a făcut banchetul de final de an cu câteva zile înainte de ultimul meci al anului. Duminică, 11 decembrie, a fost, însă, din nou motiv de sărbătoare. George Popolan și compania s-au calificat în turul 3 al Cupei României Boromir. Dăeștenii au înfruntat o echipă de Liga a V-a cu rezultate bune în turul campionatului. Prima repriză a fost una încrâncenată, cu mulți nervi, de o parte și alta. Gazdele au avut două goluri anulate și alte câteva decizii pe care le-au acceptat mai greu. Manta marcase în ambele faze. Primul gol a fost anulat după ce arbitrul a fluierat un fault în atac, iar al doilea, pentru off-side, după o fază creată de primarul din Dăești, care protejase bine și câștigase duelul aerian cu portarul advers. În ciuda celor două goluri nevalidate, gazdele puteau face diferența în prima repriză. Bebe Tănase a ratat din situații bune. Și Ciora, de la oaspeți, a avut o oportunitate bună de a înscrie. Terenul greu, îmbibat cu apă, a pus în dificultate mare ambele formații.

Partea secundă a fost tot fără goluri, dar cu ocazii mari. Popolan putea bifa golul sezonului. Din prima, din întoarcere, a șutat de la peste 30 de metri. Cei mai mulți au văzut mingea în plasă. A fost pe cea de deasupra porții. Ratările îi puteau costa pe dăeșteni. În minutul 53, golgheterul de la Bunești, Adi Ancuța, pe o neatenție în apărarea gazdelor, a preluat și a scăpat singur cu portarul, dar i s-a opus balta și scorul a rămas ”alb”. ”Bebe” Tănase, cel mai prolific jucător din Liga a VI-a, a mai ratat două ocazii mari pentru Oltul. De la Bunești, tot Ancuța a avut șansa să încline balanța în favoarea formației sale, dar Radu Cîrstoiu l-a blocat în ultimul moment, cu un reflex des întâlnit la el. ”Bucă” și ”Moleșeală” au mai încercat, pe final, să-l surprindă pe Cîrstoiu, dar în zadar. După 90 de minute și multe ocazii ratate, a fost 0-0 și s-a trecut la loviturile de departajare.

La ”loteria” penalty-urilor, mai inspirați au fost dăeștenii, mai precis portarul Radu Cîrstoiu, erou pentru Oltul. Gazdele s-au impus cu 4-1 la penalty-uri. Cîrstoiu a marcat golul din a doua serie și a apărat două lovituri din punctul cu var. Au mai înscris, pentru Dăești: Brozbă, Ovidiu Barbu și Bebe Tănase. De la oapeți, a marcat Adi Ancuța, dar au ratat Augustin Gheorghe și Robert Avram. Ultimul, a încercat o scăriță. Nu l-a păcălit pe Cîrstoiu, care și-a făcut un cadou frumos cu ocazia aniversării. Colegii l-au felicitat și i-au cântat ”La mulți ani”, în vestiar. Radu a împlinit 35 de ani. Multă sănătate, Radu, ”La mulți ani” și să te vedem încă cel puțin 15 ani pe terenurile de fotbal din județ!